Nejvíce platí za teplo Liberec a Jablonec nad Nisou

Liberec/Jablonec nad Nisou - Nejdražší teplo mají v severočeském Liberci a Jablonci nad Nisou. Potvrdil to průzkum serveru Energostat. Lidé si tady na vysoké ceny energie stěžují už léta. Úspory by mohla přinést jen modernizace systémů centrálního zásobování teplem, která by ale přišla na stovky milionů a zřejmě by znamenala i další zdražování. Ceny tepla V ČR letos rostly hlavně kvůli zvýšení DPH, zdražení plynu, ale i zateplování a úsporám. Přesto jsou podle Energostatu obecně nižší než v Rakousku, Německu nebo i na Slovensku.

Podle serveru Energostat platí v Jablonci nad Nisou domácnosti za gigajoul tepla už 800 korun, V Liberci jen o něco méně. Průměrná cena v České republice se přitom pohybuje asi o třetinu níže a například v Pardubicích je teplo rovnou za polovinu. Zdražení v Jablonci dosáhlo meziročně šestnácti procent, v Liberci devíti. Teplárny vysvětlují vysoké ceny drahým zemním plynem, odběratelé přidávají zastaralé rozvody a velkou ztrátu tepla.

„Bohužel je dnes legislativa nastavená tak, že dodavatele tepla nic nenutí k tomu, aby do rozvodů investoval,“ říká Petr Černý, předseda SBD Sever Liberec. Místopředseda představenstva liberecké teplárny Tomáš Balcar míní, že by se našly i dražší lokality, některé lokální výtopny prý cenu ještě zvyšují.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Odběratelé se kloní k odpojování od centrálního vytápění. V Jablonci ve Vysoké ulici postavili v jednom z domů vlastní kotelnu v roce 2008, obyvatelé jsou spokojeni. Jablonec i Liberec ale odpojování dalších domů brání. „To nebyl jen problém, ale válka a ohromný boj. Můžu ale říci, že v současné době to dělá úspory, které jdou do milionů,“ přiblížil jeden z obyvatel domu s vlastní kotelnou Jiří Ritter.

V Jablonci nad Nisou se chystá modernizace centrálního zásobování teplem s cílem ušetřit. Město jako menšinový akcionář teplárny se ale s tím většinovým nedohodlo na podmínkách smluv. „Je to investice řádově 300 milionů korun, která by měla Jablonec rozdělit na 3 lokální výtopny,“ dodává místostarosta města Miloš Vele (ODS).