Druhým dnem pokračuje nejtěžší armádní soutěž Winter Survival

Jeseník – V Jeseníkách dnes pokračuje druhým dnem 18. ročník nejtěžší soutěže pořádané českou armádou Winter Survival. Svou vytrvalost v horských podmínkách zkouší jednapadesát vojáků z Česka, Polska a Belgie. Vojáci už přečkali první noc v přírodě, a to ve dvaceti stupních pod nulou. Během dneška museli zdolat skálu i ledovec a urazit zhruba dvě desítky kilometrů na lyžích. Soutěž pokračuje do čtvrtka, oproti loňskému ročníku se letos soutěže neúčastní žádná žena.

V Jeseníkách v těchto dnech leží přes dva metry sněhu. Teplota se v noci dostala až na 20 stupňů pod nulou. „Kdyby kolegové nechrápali, tak se mi spalo výborně. Víme, jak to udělat, aby nám nebylo zima,“ řekl jeden z účastníků závodu Michal Novák. Podle pořadatelů jejich odolnost prověří následující noc, kdy teploty mají v horách padat ještě níže.

Vojáci museli během dneška překonat například pětadvacetimetrový skalní převis, který museli zdolat v lyžácích. Tím však úkol nekončil. Nahoru pak museli svůj náklad vytáhnout na lanech. Právě to mnozí v závěru podcenili. Zátěž buď někteří nedokázali vytáhnout vůbec, nebo jim uvolněné lyže zůstaly na převisu.

Vojáci během letošní soutěže urazí na lyžích hlubokým sněhem napříč horami 60 až 80 kilometrů s veškerou výbavou na zádech. „Sněhové podmínky jsou letos ideální. Na zádech nesou 15 až 20 kilogramů, mají například spacák, lano, horolezecké pomůcky či plynový vařič. Jsou to nejnutnější podmínky pro přežití,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Mráz umožnil organizátorům vrátit se k jedné z disciplín minulých ročníků. „Po pěti letech jsme opět přišili s disciplínou ledopád, pod chatou Švýcárna, což bude vlastně velmi náročná disciplína, lezení na ledovém vodopádě,“ konstatoval Pazdera.

Tříčlenné vojenské týmy budou až do čtvrtka plnit řadu dalších adrenalinových úkolů. Ve středu na ně například čeká takzvaná dráha bojovníka. Její součástí je plížení pod nataženými lany, překonání tunelu, kotoul se zbraní či nesení padesátikilogramového batohu. Pořadatelé si na ně vymysleli letos také disciplínu nazvanou balancér, při které budou v korunách vysokých stromů překonávat úseky pomocí dřevěné klády a natažených lan.

Slavnostní závěrečný ceremoniál s vyhlášením výsledků se uskuteční 4. února před hotelem Ovčárna pod Pradědem. Na start závodu, který se považuje v podmínkách české armády za nejnáročnější sportovní soutěž, se v pondělí vpodvečer postavilo 17 týmů z Česka, Belgie a Polska. Klání se letos koná poosmnácté. Soutěž, jež prověřuje fyzickou zdatnost i odolnost vojáků, kvůli extrémní zátěži každoročně vzdává několik účastníků. Loni armádní klání vyhrál tým 73. tankového praporu z Přáslavic na Olomoucku. Tankisté porazili při náročných soutěžích i předchozí vítěze, kterými byli studenti brněnské Univerzity obrany.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

Reportáž Květy Gebauerové

S6 31.01.12 6:00

Reportáž Moniky Bezuchové

Rozhovor s Pavlem Pazderou