ABL dostala výpověď ze správy pražských památek

Praha – Pražská informační služba (PIS) vypověděla podle očekávání smlouvu na správu pražských památek se společností ABL. Nyní firmě poběží roční výpovědní lhůta. Firma zakázku získala před více než dvěma lety, smlouva byla tehdy kritizována. Společnost ABL vlastní bratr lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

„Plně jsem v tomto ohledu vyhověla pokynu radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09),“ uvedla ředitelka PIS Lucie Ramnebornová k výpovědi. Podotkla, že si PIS „v návaznosti na zákonnou povinnost řádného hospodáře“ vyhradila právo vzít tuto výpověď jednostranně zpět do konce října.

Praha firmě svěřila správu sedmi památek, mezi kterými jsou například Prašná brána, Petřínská rozhledna nebo Staroměstská radnice. Firma za to městu platí přes 50 milionů korun ročně. Předtím památky spravovala PIS, která je městskou příspěvkovou organizací.

Památky spravované agenturou ABL
Zdroj: ČT24

Pronájem kritizovali někteří odborníci i opoziční politici včetně Novotného, který výběrové řízení označil za netransparentní. Vadí mu, že se do prvního výběrového řízení přihlásila jen ABL a do druhého vedle ABL pouze jedna další firma. S tím Ramnebornová nesouhlasí. Že výběrové řízení na správu památek proběhlo transparentně a v souladu se zákonem, podle ní potvrdil i audit, který si zadala u společnosti PricewaterhouseCoopers.

Ramnebornová zdůraznila, že nyní se budou muset PIS i město rozhodnout, zda památky opět pronajmou, nebo je budou spravovat. „Pražská informační služba připravuje veškeré podklady o budoucím modelu správy pražských věží, o kterých bude třeba rozhodnout i v souladu s požadavky pražské radnice,“ dodala. Novotný výpověď uvítal: „Je to dobře. Máme teď rok na to, abychom se zařídili vlastním způsobem.“ Výpověď je podle něj datována k 20. lednu, ve stejný den ji potvrdila i ABL.

Zda bude PIS památky spravovat sama, nebo vypíše nové výběrové řízení, se podle Novotného teprve rozhodne. „Byť jsem příznivce provozování ve vlastní režii, musím připustit, že to teď není úplně jednoduché,“ poznamenal. Za dobu, kdy se o památky starala ABL, totiž podle něj zanikla organizační struktura lidí z PIS, kteří měli památky původně na starosti, a obnovit ji nebude jednoduché.