Václavák přijde o tradiční stánky s občerstvením

Praha – Do konce roku 2012 z pražského Václavského náměstí zmizí všechny pouliční trafiky a stánky s občerstvením. Na dnešním zasedání o tom rozhodli pražští radní. Magistrát hodlá v rámci revitalizace celého náměstí nynější červené a plechové budky nahradit unifikovanými stánky. Bude je vlastnit město, které tak chce mít větší kontrolu nad prodávaným zbožím. V budoucnu by se zde měly prodávat zejména noviny, květiny či pečivo.

Ze stánků na náměstí by měl například zcela zmizet alkohol, zda se do centra vrátí i klasické klobásy a jiné pochutiny, vedení města ještě zváží. Rozhodnutí vystrnadit z lokality staré stánky podporuje i městská část Praha 1.

Podle radní Aleksandry Udženiji by nových stánků mělo být jen šest a město je bude pronajímat obdobně jako kamenné obchody. Dodala, že ke změnám se město rozhodlo na základě žádostí od Sdružení Nového Města pražského a stížností ze strany tamních obyvatel. „Některé ty stánky, které tam jsou dneska, jsou 24 hodin otevřené, což znamená zvýšenou kriminalitu v daných lokalitách,“ uvedla radní pro oblast správy majetku a podpory podnikání.

Magistrát dává na náměstí přednost kamenným obchodům

Pro město jsou podle Udženiji prioritou hlavně kamenné obchody. „Může se zdát, že nepodporujeme podnikání, když rušíme takový počet stánků. Naopak. My ho podporujeme, protože tam trpí kamenné obchody, které mají stánky někdy postavené přímo před vchodem. Trpí tak výpary ze stánků nebo nejsou vidět jejich výlohy,“ řekla radní.

Pohled na Václavské náměstí z Národního muzea
Zdroj: Národní muzeum

Město se pokusilo z bulváru vedoucího od Národního muzea k Můstku stánky odstranit již zhruba před pěti lety. Záměr magistrátu ale tehdy vyvolal vlnu protestů a řadu petičních akcí. V souvislosti s tím pak vedení města svůj postoj přehodnotilo a navrhlo, aby se pouze snížil počet stánků a omezil jejich sortiment.

1Tradice pouličního prodeje občerstvení na Václavském náměstí vznikla už za první republiky, tehdy se párky, kaštany a zmrzlina prodávaly z pojízdných vozíků. Po druhé světové válce se prodej občerstvení soustředil do dvou až čtyř pevných stánků. Prodejci jídla a alkoholu náměstí zaplavili až během 90. let.


Stánky mají podle radní Udženiji půlroční výpovědní lhůtu, z Václavského náměstí nadobro zmizí s koncem letošního roku. Kdy by se náměstí mělo dočkat i dalších změn, zatím ale není jasné. „Funguje komise, která by měla prodiskutovat kdy, jak a s čím začít. Ta komise je nyní v polovině. Už si stanovila, jak by Václavák zhruba měl vypadat. Ještě ale například neřekla ano, nebo ne tramvajím,“ doplnil náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09). Magistrát bude s architekty a památkáři konzultovat rovněž konečný vzhled nových stánků.