V Libereckém kraji vzrostl počet obětí nehod

Liberec – Statistiky dopravních policistů v Libereckém kraji ukázaly smutná čísla. Loni na tamních silnicích zemřelo skoro o polovinu víc lidí než rok předtím. V ostatních krajích – kromě Prahy – přitom počty mrtvých klesaly. Nárůst odborníci přičítají spíš náhodě, přesto BESIP chystá další bezpečnostní akce.

Celkem vloni v Libereckém kraji zemřelo při nehodách 26 lidí. O osm víc než předloni. Liberecký kraj a Praha byly přitom jediné dva regiony v Česku, kde mrtvých na silnicích přibylo. „Nejčastější příčinou dopravních nehod je nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky a nesprávný způsob jízdy,“ vyjmenovává velitel dopravní policie Jaroslav Řehák.

Nejvíc smrtelných nehod se podle statistik stalo v březnu, ve středu a nejčastěji je způsobili řidiči osobních aut ve dne a na suché silnici. Vysvětlení, proč tragických nehod přibylo, ale chybí. „Většina těchto nehod je způsobená lidských chováním – rozhodnutím, že pojedu rychle, nezodpovědně a nepřipoutám se,“ říká koordinátor BESIPu Jan Polák.

Kromě mrtvých přibylo loni na silnicích v Libereckém kraji také lehce zraněných. Nehod ale celkově ubylo. Kraj v rámci prevence vytipoval nebezpečná místa na silnicích druhé třídy. Mladým a začínajícím řidičům nabídne zvláštní kurzy a dopravní policie dostane na jaře prvního stíhacího passata.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka