V Karlových Varech přestalo tryskat Vřídlo

Karlovy Vary - Turisté v Karlových Varech se musejí několik týdnů obejít bez možnosti vidět tryskající Vřídlo. Kolonádu s nejznámějším lázeňským pramenem čeká rozsáhlý stavební a technický průzkum. Od výsledků průzkumu se pak budou odvíjet investice do obnovy pavilonu. Pavilon je v havarijním stavu. Vedlejší kolonáda pro pitné kúry je po každoroční lednové údržbě už přístupná.

Jak dlouho bude Vřídelní pavilon uzavřen, není zatím jasné. Podle ředitele Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milana Trnky to vyplyne z postupu průzkumu. Do květnového zahájení nové lázeňské sezony však mají práce skončit. Ředitel uvedl, že jde o výjimečnou událost a správa kolonád na diagnostiku dostala několik set tisíc korun. Vřídelní pavilon je vystaven značné zátěži, kterou má na svědomí řada faktorů, poznamenal Trnka.

Pavilon je například neustále vystaven vodní tříšti z tryskajícího Vřídla. V podstatě jde o slabou kyselinu uhličitou, která má negativní vliv na konstrukci budovy. Kvůli ní mnohem rychleji korodují kovy a narušuje také beton, podotkl ředitel. Voda tedy působí na pavilon shora i z podzemí, odkud se na povrch derou léčivé prameny. Mohutné výtrysky Vřídla jsou doprovázeny také otřesy. Konstrukci pavilonu teď budou muset prověřit statici. Během týdne vystřídají údržbáře, kteří z kolonády každý rok odstraní stovky kilogramů usazeného vřídlovce.

Z výsledků průzkumu by měly vyplynout nutné investice do záchrany, už teď se odhadují na nejméně 6 milionů korun. 

Údržba karlovarského Vřídla
Zdroj: ČT24

Vřídelní kolonáda, která je z roku 1975, má letos za sebou čistění velkých akumulačních nádrží, do nichž se vejde celkem 80 metrů krychlových vody. Údržbáři do nich musejí vlézt a pomocí kladiv odstraňovat ze stěn vřídlovec, který se během roku usadil. Důkladnou očistu podstoupily i pitné stojánky, z nichž si lidé nabírají do pohárků vodu. Při odstávce se z čištěných armatur a technologií odstraní stovky kilogramů usazeného vřídlovce. „Nové nátěry letos dostaly sloupy kolonády,“ dodal ředitel.

Před pěti lety se v Karlových Varech dokonce uvažovalo o zbourání Vřídelní kolonády. Radním se nelíbil její moderní styl v historickém centru. Teď ji chce radnice ale zachovat co nejdéle. „Plánovaná životnost kolonády byla 80 let, a my bychom rádi, aby se dožila alespoň šedesáti,“ doplnil Trnka.

Na delší čas než obvyklý jeden měsíc byl karlovarský Vřídelní pavilon uzavřen počátkem ledna 2009. Tehdy si museli návštěvníci lázní počkat na výtrysk Vřídla až do března. Pavilonu s Vřídlem tehdy věnovali výjimečnou pozornost kameníci. Čistili všechny mramorové obklady na stěnách i na podlaze, vystavené rozptýlené vřídelní vodě. Dlouhá výluka souvisela také s obnovou všech výměníků tepla, starými tři desetiletí.