Mladý historik vydal knihu o olomoucké pevnosti

Olomouc - Nová fakta o olomouckých fortech přináší kniha Michaela Viktoříka. Jmenuje se Táborová pevnost Olomouc. Zachycuje osudy inženýrů a stavitelů, kteří se na výstavbě podíleli a taky je v ní řada unikátních fotografií, plánů a nákresů.

Pevnosti historika lákaly už na střední škole. Později ho zájem neopouštěl, ale informací bylo stále poskrovnu. Proto zorganizoval vlastní výzkum. „Kniha by měla zmapovat, jak široký byl koncept táborové pevnosti. Zajímavostí, které se k tomu váží, je opravdu hodně. Nechávají nás nahlédnout do života v 19. století, počínaje topografií a konče lidskými příběhy,“ představil své dílo Michael Viktořík.

Cesta k této podobě knížky, kterou milovníci fortů nadneseně nazývají svojí biblí, ale nebyla vůbec jednoduchá. Vedla až rakouských archivů a trvala sedm let. „Radost mi udělalo to, že se mi podařilo zorientovat se v tom složitém systému, protože bez toho by se člověk nikam nehnul. Čekalo na mě obrovské množství písemností, nejnáročnější bylo opravdu vyselektovat to podstatné,“ řekl Viktořík.

Video Reportáž Radky Štědré a Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Radky Štědré a Martiny Vysloužilové

„Michael objevil dokument, který popisuje návštěvu císaře Františka Josefa I. v roce 1872 přímo na fortu v Radíkově. Je to 140 let výročí, takže bychom to chtěli spojit s nějakými aktivitami ve městě,“ dodal předseda sdružení Pevnostní město Olomouc Jan Bednář.

Olomoucká pevnost byla klíčová ze strategických a taktických důvodů celého habsburského mocnářství. Měla zastavit jakýkoliv útok a nepustit nepřítele na hlavní město monarchie - Vídeň.