Kvůli mrazu zemřelo dalších 5 lidí a popraskalo potrubí

Praha – Kvůli silnému mrazu v noci umrzl v Praze na Barrandově muž. Šlo zřejmě o bezdomovce, našli ho v improvizovaném přístřešku v ulici K Barrandovu. V Praze 4 se zase muž asi pod vlivem alkoholu svlékl, lehl si na lavičku v parku Na Hřebenech a umrzl. V tomto případě nešlo o bezdomovce, muž chtěl asi spáchat sebevraždu. Na sídlišti v Kamýku umrzl muž v obytné avii, v níž podle příbuzných občas přespával. I v Ostravě dnes zemřel bezdomovec, který byl do nemocnice přivezen ráno silně podchlazený. V Hodkovicích nad Mohelkou zase našli mrtvého bezdomovce v závěji. Na Karlovarsku začalo vlivem mrazu praskat potrubí. Ledové počasí působilo problémy i na železnici, kromě jiných míst republiky tentokrát hlavně v hlavním městě. Některé vlaky totiž kvůli lomu koleje mezi depem a nádražím Praha-Vršovice nemohly ani do výchozích stanic. Provoz byl ale po necelých třech hodinách částečně obnoven. Na jihu Čech se už řidiči mohou s ledovkou setkat jen ve vyšších polohách, Liberecko naopak hlásí opět teplotní rekordy.

Velké štěstí měl dvaašedesátiletý muž z Děpoltovic na Karlovarsku. Podařilo se mu přečkat mrazivou noc pod širým nebem poté, co si asi dvacet metrů od domu zlomil kotník a bez pomoci zůstal na místě ležet až do rána.

V karlovarské čtvrti Stará Role jsou kvůli popraskanému potrubí bez dodávek vody desítky domácností. A tamní základní škola musela přerušit výuku. Vylitá voda navíc zaplavila i silnice v okolí a zamrzla. „Nemůže vařit ani jídelna a děti ve škole nemůžou používat sociální zařízení, z tohoto důvodu jsem musel vyhlásit ředitelské volno pro žáky druhého stupně,“ podotkl ředitel ZŠ Truhlářská v Karlových Varech František Frančík. Dodávky vody budou obnoveny nejspíš až v podvečer.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Vynalézavost bezdomovců při boji s mrazem

Českou republiku v těchto dnech zasáhly silné mrazy, které nejvíc ohrožují právě lidi bez domova. Už o víkendu umrzl na Opavsku šestadvacetiletý mladík. Jeho tělo našli lidé v sobotu odpoledne v brázdě na poli. V úterý pak našli mrtvého bezdomovce v Karviné. Podle dostupných informací dobrovolně odešel z ubytovny pro lidi bez domova a chtěl přespat venku. Od poloviny října už v hlavním městě přišlo o život kvůli mrazivému počasí 15 lidí.

Jednou z posledních obětí teplot hluboko pod bodem mrazu byla zřejmě i žena, pravděpodobně bezdomovkyně, kterou lidé našli v úterý v zahradním přístřešku v Praze na Veleslavíně. Charitativní organizace i města se snaží v těchto dnech najít pro bezdomovce další místa, kde by mohli mrazivé noci přečkat. Na pražském Rohanském ostrově magistrát nechal postavit stan pro padesát lidí. V noci na dnešek jich v něm přespalo čtyřicet. Pokud se dnes stan naplní, bude pravděpodobně postaven další.

Ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján:

Jsou to tři stany, jeden velký stan včetně našeho zázemí, dále jeden stan, kde budou umístěny toalety, a v dalším budeme mít skladové zásoby.


V Adršpachu v noci na dnešek naměřili minus 31 stupňů, jen za poslední týden tu padl teplotní rekord už potřetí. Adršpach patří k nejchladnějším místům v republice. Pod dvacet stpňů pod nulou klesaly teploty i na řadě dalších míst. V pátek se má ochladit o dalších pět stupňů. Dnešní minimální ranní teplota v Adršpachu byla na této stanici rekordní, měří se tu ale jen sedm let. V Krnově na Bruntálsku dnes padl teplotní rekord z roku 1991. Nový rekord má hodnotu minus 19,8 stupně Celsia. Měřicí stanice je v místě v provozu už pětašedesát let. V regionu však bylo dnes i chladněji, měřicí stanice ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku naměřila minus 24,2 stupně Celsia.

Na severu Olomouckého kraje dnes padly teplotní rekordy. V Šumperku ráno teploměry ukázaly minus 24,2 stupně Celsia a v Jeseníku dokonce minus 25,9 stupně Celsia. Nejtepleji je v Olomouci, odkud dnes meteorologové hlásí minus 15,6 stupně Celsia. Mrazivé počasí bude pokračovat i v dalších dnech, do soboty budou podle předpovědí teploty ještě klesat. Kvůli mrazu zrušili například pořadatelé lyžařské kurzy pro nejmenší v lyžařském středisku v Hlubočkách na Olomoucku. Na Velké Jizerské louce v noci klesla teplota k minus 31 stupňům Celsia.

Ledové počasí komplikuje dopravu, v krajích se tvoří sněhové jazyky

Problémy v dopravě přetrvávaly například na trase Radotín-Dobřichovice a dál. „Zatím se tam jezdí jednokolejně, ale mohou vznikat zpoždění až třicet minut. Některé osobní vlaky musely být odřeknuty v části trasy,“ uvedl mluvčí drah Radek Joklík. Některé osobní vlaky nebyly vypraveny na trase z pražského hlavního nádraží do Strančic ve středních Čechách. Náhradní autobusy jezdily kvůli poruše vozidla mezi Zaječím a Hodonínem v Jihomoravském kraji. V tomtéž kraji technická závada podle webu drah zkomplikovala železniční dopravu v úseku Mikulov na Moravě - Valtice.

Na horských silnicích v Královéhradeckém kraji leží vrstva sněhu, která je místy zledovatělá. Vlivem větru se tvoří sněhové jazyky a závěje. Kvůli závějím je neprůjezdný úsek silnice II/310 mezi Olešnicí a Plasnicí v Orlických horách. I v Pardubickém kraji na některých úsecích silnic druhé a třetí třídy zůstávají zbytky zledovatělého sněhu. Vedlejší silnice na Vysočině jsou pokryté ujetou a zledovatělou vrstvou sněhu krytou posypem. Na Žďársku jsou na silnicích vyjeté zledovatělé koleje. Po jedné koleji budou zřejmě do neděle jezdit vlaky na trati 090 z Prahy do Děčína. Střední díl jedné z výhybek, takzvaná srdcovka, praskla ve středu v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku. Závada nemá vliv na provoz. Zpoždění vlaků je nejvýše patnáct minut.

V jižních Čechách už je ledovka jen ve vyšších polohách, na Liberecku stále mrzne

S ujetou vrstvou zledovatělého sněhu se řidiči na jihu Čech mohou setkat už jen ve vyšších polohách a v lesních úsecích v ochranných vodárenských pásmech. Tam se totiž nemůže používat sůl, a tak na nich cestáři obnovují posyp. Podle dispečinku zimní služby správy a údržby silnic jsou vozovky první třídy i dálnice D3 holé a suché, stejně jako hlavní tahy silnic nižších tříd. Někde se mohou řidiči setkat s mlhou. Největší mráz je v Českých Budějovicích - minus patnáct stupňů. Na Šumavě leží v průměru 73 centimetrů sněhu. Na vrcholcích ale dosahuje sníh ke dvěma metrům, třeba na Plechém a Poledníku 180 centimetrů. V nížinách je vrstva sněhu vysoká jen jeden až čtyři centimetry.

V Libereckém kraji stále panuje silný mráz. Například na Jizerce se v noci teplota pohybovala kolem minus dvaadvaceti stupňů Celsia a minus 20 stupňů je i v krajském Liberci. K opatrné jízdě na vymrzlých cestách nabádají řidiče i silničáři. Na silnicích druhé a třetí třídy v Jizerských horách a západních Krkonoších navíc stále zůstává zledovatělý sníh, podle meteorologů během dneška mrazivé počasí nepoleví.