Soud nerozhodl o kartelu výrobců obrazovek, jednání odročil

Brno - Krajský soud v Brně dnes odročil jednání v případě pokuty necelých 52 milionů korun za kartel výrobců obrazovek. O sankci rozhodne na novém jednání za tři týdny. Pokutu dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2010 pět firem. Další tři vyvázly bez pokuty. Podle soudce Davida Rause k odročení jednání vedly dva důvody. Prvním jsou námitky firem v žalobách a připomínky, které zazněly na dnešním jednání soudu. Soud chce také počkat na důležitý výrok evropského soudního dvora, který má vnést jasno do klíčového právního problému v obdobném kartelovém případě strojírenských firem, za který ÚOHS před lety uložil sankci téměř miliardu korun. 

„Je tu předpoklad, že evropský soudní dvůr do té doby rozhodne o předběžné otázce, která s dnešním případem souvisí,“ uvedl Raus. V obou případech se kartely zabývá Evropská komise i ÚOHS. Je ale sporné, zda stejné případy může evropský i tuzemský antimonopolní úřad řešit současně. Firmy, které v Česku pokuty za kartely dostaly, s tím nesouhlasí a tvrdí, že dvojí trestání za stejnou věc není možné. 

O pokutě pro pět firem se rozhodlo už koncem roku 2010

Antimonopolní úřad o kartelu výrobců obrazovek rozhodl pravomocně koncem roku 2010. Pokutu dostalo pět firem. Žalobu podaly Koninklijke Philips Electronics NV, Panasonic Corporation, Toshiba Corporation, MT Picture Display Co., Ltd., Technicolor S.A. a Chunghwa Picture Tubes, Ltd., která ji následně stáhla. Pět společností úřad sankcionoval, pouze Philips ne. Stejně jako u společnosti LG Electronics byla jeho pokuta už promlčená. Bez pokuty vyvázl také Samsung, který o existenci kartelu poskytl úřadu informace. 

Kartel výrobců obrazovek trval podle ÚOHS šest let. Firmy se na něm podílely různou dobu, což úřad při stanovení pokut zohlednil. Výrobci obrazovek se scházeli na bilaterálních i multilaterálních jednáních řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly už před rokem 1998 a pokračovaly do roku 2004. Schůzky se konaly v řadě asijských i evropských zemí. Před rokem 1998 se uskutečňovala spíše neformální setkání. Následně se výrobci obrazovek začali setkávat organizovaněji a systematicky. 

Na těchto schůzkách firmy jednaly zejména o cenách a vyměňovaly si citlivé obchodní informace. Jednání o cenách spočívalo ve stanovování cílových a minimálních cen, cenového rozmezí a cenových pravidel či udržování dohodnutých cen. Dodržování dohodnutých cen účastníci řízení následně kontrolovali. Největší pokutu dostal od ÚOHS Technicolor, činí 13,858 milionu korun.