Na horách se lyžuje, lidi zatím mráz neodradil

Praha - České hory se připravují na nápor turistů. Většina horských středisek hlásí ideální sněhové podmínky. Už dnešek, první den pololetních prázdnin, se na návštěvnosti projevil, o víkendu se očekává další vlna lyžařů. A hned příští týden začínají v některých regionech jarní prázdniny. Právě o jarních prázdninách mají skiareály obvykle největší tržby. Provozovatelé vleků a lanovek teď jenom doufají, že lyžaře neodradí silný mráz. Záchranáři varují turisty a sportovce, kteří se do hor chystají, aby současné nízké teploty rozhodně nepodceňovali. Na sjezdovkách i běžeckých tratích hrozí silné podchlazení a omrzliny. Aktuální zpravodajství o stavu sněhové pokrývky a provozu lyžařských vleků najdete zde.

Kromě úrazů vyjíždí horská služba v mrazivém počasí nejčastěji právě k podchlazeným lyžařům. „Nebezpečí podchlazení a omrzlin hrozí, hlavně když se člověk zpotí a zastaví,“ varuje Stanislav Kabeš z horské služby na Božím Daru. Je proto důležité mít kvalitní oblečení a další výbavu jako ochranné krémy. Podle lékařů mohou problémy s omrzlinami nastat už při teplotě kolem nuly. V mírnějších případech kůže jen svědí nebo pálí, při těch závažnějších se různě zbarví, nastává porucha citlivosti, později i hybnosti. Omrzlé části těla lékaři doporučují postupně prohřívat vlažnou vodou kolem 40 stupňů. Je nutné také hodně pít, aby se zlepšilo prokrvení tkání.

Lyžařské areály V Jizerských horách jedou na plný plyn. Přírodního sněhu je tolik, že ani nemusejí zasněžovat. Penziony a hotely hlásí plnou kapacitu. Kromě českých turistů míří do Jizerek i rodiny z Německa, kde mají děti také volno. Oproti předchozím dnům se navíc vzduch na severu Čech pročistil a na slunných svazích je i mráz mírnější. V Bedřichově na Ještědu a Tanvaldském Špičáku je přes půl metru sněhu, Příchovice, Rejdice a Josefův Důl hlásí kolem metru. Na své si přijdou i běžkaři. Pro ně je upravena Jizerská magistrála se 180 km běžeckých stop.

Krušnohorské skiareály lákají před víkendem nejen na perfektně upravené sjezdovky, ale také na řadu zábavních akcí. Teploty se sice budou pohybovat hluboko pod bodem mrazu, očekává se ale slunečné počasí a prachový sníh. Toho leží v zimních střediscích od 60 do 165 centimetrů. Povrch sjezdovek vydrží v dobrém stavu celý den, je však tvrdý a rychlý. Klínovec hlásí před víkendem kolem 165 centimetrů sněhu, v provozu tam budou všechny lanovky, vleky i tratě. Na sobotu i neděli je připravena na dojezdu sjezdovky Dámská zábavní akce pro malé i dospělé lyžaře.

Příznivci snowboardů ale musejí letos oželet v klínoveckém skiareálu U-rampu. Podle provozovatelů pro její vybudování nebyly zatím vhodné povětrnostní podmínky. Kolem jednoho metru sněhu je v areálu Boží Dar - Neklid. Pro běžce je upravena Skimagistrála až k Mrtvému rybníku, okruh okolo Špičáku, Krušnohorská magistrála a malý okruh na Ježíškově cestě. Na neděli pak připravil Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary ve spolupráci s Božím Darem 9. ročník Dámské jízdy tentokrát v pohádkovém duchu. Ženy se vydají na tratě půl a pět kilometrů po předchozí společné rozcvičce z náměstí v 11 hodin. Všechny vleky jsou otevřeny i na Bublavě, v Mariánských Lázních, na lyže mohou lidé vyrazit i do Perninku, Nových Hamrů, Potůčků, Nového Města i Kraslic nebo Aše.

Pololetní volno využily k zimním radovánkám také školáci z jižních Čech. Řada rodičů si vzala volno a vyrazila s dětmi na prodloužený víkend na hory. „Vypravili jsme kvůli tomu speciální autobus z Českých Budějovic na Lipno v 7.20. Ten jezdí jen v sobotu, ale kvůli pololetním prázdninám jsme jej zanesli do jízdního řádu i dnes,“ uvedla za největší jihočeské lyžařské
středisko Skiareál Lipno Eva Černíková. Na Kramolíně se lyžuje na 80 centimetrech prachového sněhu. Lipno láká také příznivce bruslařského sportu. Led na zamrzlé přehradě konečně dosáhl bezpečné tloušťky a správci bruslařské magistrály upravili dráhu v plné délce z Lipna nad Vltavou až do Frymburku. Ostatní šumavská střediska hlásí kolem půl metru až metru většinou prachového nebo zmrzlého sněhu.

Mrazivé počasí neodradilo ani lyžaře na Vysočině. Sjezdovky se plnily ale až krátce před polednem. Na sjezdovce Šacberk u Jihlavy bylo v tu dobu 12 stupňů pod nulou - podle provozovatele ideální počasí na lyže. Ve velkých mrazech prochází sjezdovka speciální úpravou. „Přehrne se to radlicí, zpracuje frézou, užehlí, přes noc to přemrzne a ráno máte úžasné podmínky,“ popsal provozovatel šacberské sjezdovky Pavel Havlíček. Nejchladnější noc ale Vysočinu teprve čeká, teplotní rekord by měl padnout v noci z pátku na sobotu.

Sjezdovka Šacberk na Vysočině
Zdroj: ČT24

Beskydy leží pod padesáti- až osmdesáticentimetrovou sněhovou peřinou, sníh je převážně zmrzlý. Všechny sjezdovky jsou v provozu, lyžuje se bez čekání. Po rekordní návštěvnosti minulého víkendu lyžařů na sjezdovkách v posledních dnech ubylo. „Návštěvnost klesla kvůli mrazům,“ potvrdil provozovatel Skiareálu Mosty u Jablunkova Alois Martynek. Kvůli počasí byla zkrácena doba večerního lyžování a zrušeny některé naplánované akce. Lidé si musí stále dávat pozor také na možné lokální sesuvy sněhu, horská služba varuje i před padajícími stromy na hřebenech hor.