Zájem Středočechů po zdražení roste

Kladno - Ihned poté, co se zvýšil poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun, eviduje Středočeský kraj dvojnásobný počet žádostí o proplacení. Střední Čechy jsou tak posledním krajem, který zdravotnické poplatky ještě proplácí. Utratil za to už přes 130 milionů korun.

Jiří Strnad leží na chirurgickém oddělení v kladenské nemocnici už 7 dní a ještě další týden na lůžku ho čeká. Za 14 dní bude muset zaplatit 1 400 korun. Už teď plánuje, že pošle na středočeský krajský úřad žádost o proplacení. „Nejsem tak bohat, abych té možnosti nevyužil a necítím se kvůli tomu tak, že bych něčeho zneužíval,“ říká pan Strnad.

Lidí s podobným pohledem na věc přibývá. Zatímco v prosinci 2010 přišly na kraj jen tři stovky žádostí, na konci loňského roku už to bylo jednou tolik. „Určitě na to má zásadní vliv zvýšení poplatku, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví,“ myslí si středočeská tisková mluvčí Berill Mascheková.

Administrovat žádosti ale znamená taky práci navíc pro úředníky kraje. Ti musí každý zaslaný formulář zkontrolovat a zaevidovat. Jednou za čtvrt roku seznam schvaluje krajská rada. Opozice proplácení poplatků kritizuje, jde prý o zbytečné plýtvání. „Ty peníze by se daly využít tak, aby dokázaly pomoci všem a rozvoji tohoto kraje,“ říká opoziční zastupitelka Dagmar Nohýnková (ODS).

Zrušit proplácení lékařských poplatků ale kraj nehodlá. Proplácí poplatky nejen za hospitalizaci, ale i za ambulantní ošetření a pohotovost. Vyplacená částka se rok od roku snižuje. Zatímco v roce 2009 to bylo 80 milionů, loni už jen 4 miliony 600 tisíc korun. „Jsme poslední kraj, který hradí poplatky a určitě v tomto trendu chceme pokračovat,“ potvrdila mluvčí Mascheková.

Nejvyšší suma, kterou úřad proplatil jednomu pacientovi, je zatím 16 200 korun. O vyšší částky žádají většinou lidé dlouhodobě hospitalizovaní a nebo ti, kteří strávili pár týdnů například v lázních.