Po opravě zadrží Karolinka i desetitisíciletou vodu

Karolinka - Povodí Moravy začne letos na jaře s opravami vodní nádrže Karolinka na Vsetínsku. Hráz prosakuje mnohem více, než bývá na takovýchto vodních dílech běžné. Dělníci proto přehradu i její hráz zpevní. Po opravách by navíc měla zadržet i desetitisíciletou povodeň. Práce začnou v květnu, hlavní část by měla skončit do konce roku.

Vodní nádrž Karolinka byla postavená teprve v roce 1985, opravu už ale kvůli průsakům vody nutně potřebuje. Podle vodohospodářů dělníci v době výstavby neodvedli úplně dobrou práci. „Lidé by si to ale neměli představovat tak, že z hráze tryská voda. Jedná se řádově o litry vody za sekundu,“ uvedl investiční pracovník Povodí Moravy Vladan Sigmund. Na stavbu povodí vyčlenilo zhruba sto milionů korun. Cílem je opravit odpadní štolu a těsnící clonu. 

Karolinka stojí na jednom z nejčistších přítoků povodí Moravy. V jejím okolí nejsou takřka žádné vesnice, které by přítoky znečišťovaly, průmysl a velké zemědělské podniky chybí úplně. Přehrada slouží především jako zdroj pitné vody, kterou zásobuje celé Vsetínsko a okolí. V zimě domácnostem dodává deset až dvanáct tisíc kubíků, v létě ještě více. „Po dohodě s vodárnami budeme samozřejmě pravidelně kontrolovat jakost vody a budeme tomu přizpůsobovat i celou rekonstrukci,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. 

Vedle funkce zdroje pitné vody slouží Karolinka také jako ochrana před povodněmi. Letošní, pro Valachy podprůměrné množství sněhu, zvedne hladinu přehrady při jarním tání jen asi o čtyři metry. Běžně to bývá metrů šest. Díky chystaným úpravám bude moci v budoucnu hladina stoupnout i mnohem více. Po rekonstrukci zvládne Karolinka zadržet i desetitisíciletou vodu, jak žádají nejpřísnější evropské normy. „Předpokládám, že při opravě vznikne i nový monitorovací systém, který zjednoduší spojení. Informace by měly jít přes počítač, přes který jich teď jde velice malá část,“ dodal hrázný Václav Skalka.