Královédvorské splašky tečou přímo do Labe, padlo trestní oznámení

Dvůr Králové nad Labem – Splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem dnes dopoledne začaly téct přímo do Labe. Firma WWTP DKNL provozující místní čistírnu odpadních vod kolem šesté ráno zastavila čištění. Důvodem zastavení je dlouhodobý spor firmy s městem o cenu čištění odpadních vod, řekl jednatel WWTP DKNL Aleš Morávek. Radnice na zastavení provozu čističky reagovala podáním trestního oznámení pro podezření z trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a obecného ohrožení. O případ se zajímají také inspektoři životního prostředí.

Firma WWTP DKNL zastavila přítok odpadních vod na čistírnu dnes v 06:00. Odpadní vody postupně naplnily gravitační kanalizaci a kolem 10:00 začaly před odlehčovací komorou vytékat do Labe. Znečištění v místě výtoku odpadních vod do Labe není okem postřehnutelné. Projevilo se však tím, že v místě výtoku se na Labi rozpustil led. Při zvýšení hladiny vody v Labi by dokonce mohlo dojít i zaplavení sklepů některých domů nebo níže položených ulic.

Problémem se začala zabývat jako nedovoleným vypouštěním odpadních vod a porušením vodního zákona Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Dá se očekávat zahájení správního řízení, v němž může inspekce udělit pokutu až deset milionů korun,“ řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová. ČIŽP však bude muset nejprve rozhodnout, s kým vlastně správní řízení zahájí. „Jsou tam složité právní vztahy mezi provozovatelem čističky, jejím majitelem, městem a provozovatelem vodovodů a kanalizací,“ řekla. Inspektoři ČIŽP odebrali vzorky, jejichž rozbor provede akreditovaná laboratoř Povodí Labe. Situaci řeší i vodoprávní úřad a státní podnik Povodí Labe.

Důvodem sporů jsou finanční vztahy

Firma WWTP DKNL tvrdí, že od počátku roku 2009 s ní město o platbách za čištění odpadních vod prakticky nekomunikuje. „Měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu korun. Společnosti je však poukazována pouze částka 1,67 milionu Kč měsíčně,“ uvedla firma. Firmě tak údajně vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence.

Město cenu požadovanou firmou platit odmítá. Na společnost už podalo trestní oznámení trutnovskému státnímu zastupitelství. Radnice v oznámení tvrdí, že provozovatel čističky peníze na provoz a investice má a k zastavení čištění není oprávněn. „Firma jako monopolní dodavatel podrobně nerozkryla městu cenu čištění. Musíme obyvatele města chránit před nadměrnou cenou,“ řekl místostarosta Jan Bém. Dodal, že město se ve věci stanovení ceny již obrátilo i na ministerstvo zemědělství, ale bez výsledku. Radnice podle Béma hodlá firmu vyzvat k jednání o ceně, zastavení čištění Bém považuje za vydírání.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Podle Morávka firma čištění obnoví, když jí město uhradí fakturu za leden a dohodne se s ní na upravení smluvních vztahů na další období tak, aby čistička dál netvořila ztrátu. Zastavení čističky bylo podle firmy krajním řešením a podle Morávka jej udělala i přesto, že jí od státních orgánů hrozí sankce a pokuty. S městem je firma připravena jednat. Firma tvrdí, že městu kalkulaci ceny čištění odpadních vod každý rok předkládá.

Podle Morávka čistička za den v průměru vyčistí 10 tisíc metrů krychlových odpadních vod, v zimě to je podle jeho odhadu asi o tisíc až 2 000 metrů krychlových méně. Čistička z vod denně odstraní kolem dvou tun různého odpadu jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek. Znečištění odpadních vod je podle něj kvůli úbytku průmyslu ve městě z 99 procent biologického charakteru. Podle dvorského místostarosty Jana Béma (ODS) by si řeka s tímto převážně fekálním znečištěním měla poradit.