Bazén v Lipově zřejmě nahradí přírodní jezírko, je levnější

Lipov (Hodonínsko) - Místo nákladných oprav chátrajících koupališť volí obce stále častěji proměnu bazénů v přírodní biotopy. Nově tuto možnost zvažuje také Lipov na Horňácku. Hlavním lákadlem je úspora v obecním rozpočtu - proti klasické rekonstrukci vyžaduje biotop pouze třetinovou investici.

Návrat k přírodě, tak se dá nazvat současný trend přírodních jezírek, která jsou ekologickou alternativou klasických koupališť. Jedno takové možná vznikne také v Lipově na Horňácku. Obec se kdysi pyšnila vyhlášeným koupalištěm v širokém okolí s kapacitou téměř 900 návštěvníků. Po letech slávy přišel problém, plovárna funguje od poloviny 80. let minulého století a v současnosti je už ve velmi špatném stavu. I proto jsou předsezónní kontroly hygieny na lipovském koupališti vždycky dramatické.

„Jsme nuceni celé koupaliště zrekonstruovat. Podle nové vyhlášky musíme změnit i systém čištění vody,“ uvedl starosta Lipova Ladislav Franta (ODS). „Náklady na rekonstrukci by byly kolem 20 milionů korun. To obec není schopná financovat z vlastních zdrojů. Žádali jsme si i o dotace, ale dvakrát jsme neuspěli,“ dodal starosta. 

Video Reportáž Filipa Zdražila
video

Reportáž Filipa Zdražila

Jedna letní sezóna teď Lipov stojí více než milion korun, také kvůli prasklinám na dně bazénu a stálým únikům vody. Zastupitelé obce proto začali hledat další a hlavně levnější varianty. Zjistili, že kdyby koupaliště přestavěli na biotop, mohli by ušetřit i více než polovinu nákladů. „Jednali jsme už s lidmi, kteří takové biotopy projektují. Momentálně tuto variantu zvažujeme,“ uvedl Ladislav Franta.

Přírodní koupací biotop je založený na respektování přírodních zákonů. Každý koupající však představuje pro vodu energetickou zátěž, která přirozenou harmonii narušuje - do vody se dostávají minerální a organické látky ve formě potu, krémů a dalších látek. Ty je nutné z vody odstraňovat, aby byla zachována přirozená čistota vody respektující hygienické normy. K čištění těchto jezírek se zpravidla využívá přirozené funkce rostlin. Čisticí zóny jsou bohatě osázeny vodními rostlinami. Koupání v přírodních biotopech je díky tomu ekologické a šetrné k lidskému zdraví.


Nižší náklady však nejsou jedinou výhodou. Koupání v takzvaných přírodních koupacích biotopech je pro lidi příjemnější a především zdravější než v běžných bazénech. To, co je na koupalištích řešeno přidáváním chlóru, soli a chemických přípravků proti řasám, je v uměle vytvořeném přírodním koupališti řešeno pomocí mikroorganizmů, planktonních organizmů a rostlin. Pokud je koupací biotop správně udržován, nehrozí koupajícím se alergické potíže. Ty jsou častým problémem koupání v chemicky udržovaných bazénech. „Většinou jsou systémy postavené jako dvoudílné. Jedna část je biologická s výsadbou rostlin a se substráty, druhá část je ta užitková, kde se lidi koupají,“ objasnil expert na biotopy Vojtěch Doležal. 

Biotop v Kyjově-Bohuslavicích
Zdroj: ČT Brno

Přírodní koupaliště vyžadují také nižší náklady na údržbu a obce na jejich vybudování navíc mohou získat dotace z regionálních operačních programů. Na jihu Moravy už takzvané přírodní koupací biotopy vyrostly v Kovalovicích nedaleko Brna a v Bohuslavicích u Kyjova. „Naše náklady na provoz biotopu jsou nula od nuly, to znamená, že co vybereme na vstupném, to se použije na provoz. Ale co je především úžasné, že počet návštěvníků bohuslavického biotopu je takřka stejný jako návštěvnost kyjovského koupaliště,“ popsal své zkušenosti s biotopem starosta Kyjova František Lukl (nez.).