Hraje se o osud litoměřického výstaviště

Ústí nad Labem – Litoměřičtí zastupitelé rozhodují o osudu populární „Zahrady Čech“. Radnice chce do budoucna víc mluvit do toho, co se má na výstavišti dít. Proto si už vybrala nového partnera, se kterým ho bude spravovat. Její postup má ale ve městě řadu oponentů. Konečné slovo mají zastupitelé.

Opuštěné pavilony a turnikety, kterými nikdo nechodí. Tak vypadá výstaviště Zahrady Čech v zimě. Právě s tím ale nejsou litoměřičtí radní spokojeni, Chtějí, aby fungovalo po celý rok. „Během roku se tam uskuteční jen čtyři až pět výstav a to se nám nelíbí,“ říká náměstek litoměřického starosty Václav Červín. „Myslím si, že to příliš nefunguje. Za těch dvacet let se areál příliš nerozvinul,“ doplňuje další z náměstků litoměřického starosty Karel Krejza.  

Město hodlá výstaviště spravovat samo a za partnera si kvůli tomu zvolilo zahradnickou společnost. Řízení, ve kterém byla firma vybrána, ale budí pochybnosti. „Já bych firmě, která vznikla účelově před měsícem, moc nevěřil,“ upozorňuje obyvatel Litoměřic Milan Dusík.  

Podle kritiků projektu chtějí litoměřičtí radní udělat z výstaviště obyčejné zahradnictví. „Myslíme si, že firma chce využít značku Zahrada Čech pro úplně jiné účely,“ varuje další litoměřický občan Ivan Vilím. „Nejtěžší je vybudovat nějakou tradici. A tady se mi zdá, že se ta tradice likviduje,“ říká Václav Červín. „Veřejnost sama uvidí, že to byl krok správným směrem,“ dodává. 

Nová společnost slibuje, že celé výstaviště za sto čtyřicet milionů korun přestaví. Podle kritiků chystaných změn ale firmě bez historie žádná banka peníze nepůjčí a na dotace nedosáhne. Litoměřičtí radní ale trvají na tom, že to problém nebude. Zastupitelstvo totiž tento plán na svém zasedání schválilo i přes kritické hlasy z pléna. Odpůrci plánu vyjádřili obavy z fungování nové společnosti i možnosti jejího krachu. Tím by město přišlo o svůj majetek. Radní však tyto obavy odmítli a jejich návrh tak prošel.