V Liberci se vzneslo osm balonů

Liberec - Teprve na druhý pokus mohlo v Liberci začít zimní setkání příznivců letů v horkovzdušných balonech nazvané Balonové Ještědění. Z libereckého letiště jich dopoledne k obloze vzlétlo osm a všechny posádky se v pořádku dostaly zpět na zem. Podle původních představ organizátorů měly balony letět už v úterý, vítr a sněhové přeháňky tomu však zabránily. Akce v Liberci potrvá do soboty.

Balony odstartovaly kolem 10:30 a přistávaly na opačné straně Ještědského hřbetu. „Část letu se odehrála v liberecké kotlině a pak, se změnou výšky a vystoupáním nad hřeben, se balony dostaly severním větrem za kopec,“ řekl ředitel Balonového Ještědění Luboš Baloun. Vítr je zanesl směrem na Křižany, Osečnou a dál směrem na Český Dub nebo Hodkovice nad Mohelkou.

Balony by teoreticky mohly startovat i ve čtvrtek, předpověď ale nevypadá příznivě. Mrazy nevadí, nesmí ale foukat silný vítr a musí být dobrá viditelnost. „Mají být srážky a s ohledem na to, že se sem má přesunout fronta, tak bude let nejspíš zrušen,“ naznačil pořadatel. Na pátek a na sobotu ale vypadá prognóza příznivěji. Organizátoři se původně chystali předvést i takzvané balonové rozptýlení, tedy hromadný start z různých míst Liberce. Jestli v programu zůstane, se rozhodne ve čtvrtek.

  • Balonové Ještědění
    Balonové Ještědění autor: Petrášek Radek, zdroj: ČTK
  • Balonové Ještědění
    Balonové Ještědění autor: Petrášek Radek, zdroj: ČTK

V sobotu na letišti Ještědění uzavře velká Snow beach party, kde budou mít návštěvníci možnost svézt se na upoutaném balonu nebo tipovat, kolik nafukovacích balonků zvedne člověka. Uvidí i seskok s paraglidem z letícího balonu, ukázku motorového paraglidingu nebo beach volejbalový turnaj o sud piva. Na své si přijdou i děti, pro které budou přichystané soutěže.