Nové mosty budou v Raspenavě až po správním řízení

Raspenava (Frýdlantsko) – V Bílém Potoce na Frýdlantsku otevřeli 6 mostů jako náhradu za ty, které před rokem a půl poškodila blesková povodeň, stálo to 37 milionů korun. Ne všude však jdou opravy ve stejném tempu. Například v Raspenavě na nové lávky a mosty stále čekají, kvůli spornému výběrovému řízení se ještě ani nezačalo.

Díky novým mostům v Bílém Potoce končí místním rok a půl objížděk. Naopak v Raspenavě si na opravené mosty ještě počkají. Tam už sice vybrali firmu, která opravy provede, připravených je i 80 milionů Kč, zakázku však šetří antimonopolní úřad, a to na popud firmy Skanska, která se o zakázku také ucházela. „Byl uměle omezen počet uchazečů, v tomto případě losováním,“ uvedla mluvčí společnosti Skanska Jana Nováková.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Podle starosty Raspenava zákon neporušila. Průtahy teď ale komplikují život místním, rozvodněná Smědá odnesla 11 lávek a poničila 3 mosty. „Dva mosty vyžadují opravu, jeden je úplně neprůjezdný. Chodí se po něm a samozřejmě se najdou i tací, kteří to i projedou. Je to ale opravdu nebezpečné, potvrdil starosta města Pavel Lžičař (nez.) a obyvatelé Raspenavy dodávají: “Pokud jsou ti lidé starší a musejí to obcházet, není to pro ně asi příjemné. Lávka u našeho baráku chybí pořád, tu už tam asi dávat nebudou. Lidé doplácejí na to, že se páni nahoře hádají. To je celá věc."

Každé zdržení přitom stojí obecní pokladnu peníze. Raspenava si totiž pronajala 5 provizorních lávek, za které platí 72 tisíc korun měsíčně. Městu ale nezbývá, než počkat na rozhodnutí antimonopolního úřadu, který věc řeší už téměř 8 měsíců. Podle zákona měl přitom rozhodnout loni v září. Doposud ale město neví, na čem je. Antimonopolní úřad nechtěl věc komentovat, pouze potvrdil, že správní řízení ještě neskončilo.