Kriminalisté prošetřují příčiny výbuchu branické plnírny plynu

Branice (Písecko) - Úmyslné zapálení je jednou z vyšetřovacích verzí požáru plynárny v Branicích na Písecku. Kriminalisté ještě prošetřují případnou nedbalost a technickou závadu. Před týdnem plynárenskou budovu požár zničil. Kraj provedl kontrolu vnějšího havarijního plánu, žádné pochybení ale nenašel.

Areál branické plynárny působí, jako by v něm ani nehořelo. Vyšetřovatelé ho už opustili, stop našli několik. Teď je začínají hodnotit. Některé poničené technické části poslali na expertizy. Hasiči i policisté pracují se třemi verzemi. „Úmyslné zapálení je jednou z vyšetřovacích verzí, stejně tak ještě nebyla vyloučena nedbalost a technická závada,“ řekla Vendula Matějů, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. 

Kriminalisté postupně vyslýchají pracovníky plynárny, hledají i další svědky. „Zatím v případu požáru plnírny nepadlo žádné obvinění, v současné době čekají kriminalisté na vyhotovení znaleckých posudků,“ uvedla mluvčí Jihočeského policejního ředitelství Lenka Holická. Bezprostředně po výbuchu prvních plynových lahví se někteří lidé z Branic ukryli do sklepů, nebo odešli z domů dobrovolně. Požár je vyděsil.

Podle zástupců kraje vnější havarijní plán plynárny je v pořádku, žádné dílčí úpravy nepotřebuje. To je výsledek revize. Místní i starostové z okolních obcí věděli o požáru do deseti minut. „Všechny ty základní činnosti, jako je vyrozumění, varování, proběhlo tak, jak je nastaveno ve vnějším havarijním plánu,“ uvedla Marta Spálenková, vedoucí oddělení krizového řízení krajského úřadu. Provozovatel plynárny se k prvním výsledkům vyšetřování odmítl vyjádřit s tím, že počká, až kriminalisté a hasiči dokončí práci.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky