Lidé ve vojenských újezdech rozhodují o své budoucnosti

Libavá - Obyvatelé vojenských újezdů Libavá, Hradiště a Boletice se dnes vydali k volebním urnám. Místo volebních lístků však do nich vhazovali vyplněnou anketu o tom, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce osamostatní nebo se připojí k některé z již existujících v okolí. Možnost jim tímto neobvyklým referendem dává armáda. Chystané změny se dotknou bezmála 2000 obyvatel. Polovina z nich žije v pěti obcích na Libavé. O svém osudu budou tamní lidé rozhodovat také v sobotu.

Lidé, kteří v újezdech žijí, museli mít povolenky k vjezdu a nemohli volit vlastní zastupitelstvo. Armáda po nich zase nechtěla různé poplatky za psy nebo svoz odpadu. Teď si sami obyvatelé v anketě mohou určit, kdo jim bude vládnout. „První otázka je, zda chtějí být samostatnou obcí, a ta druhá otázka, zda se chtějí připojit k sousední obci,“ popisuje anketu přednosta Újezdního úřadu v Hradišti Petr Vašíček. Starostové okolních obcí se rozšíření nebrání. Chudou nevěstu ale nikdo nechce. „Nechtěli bychom převzít jenom obyvatelstvo a starosti, chtěli bychom k tomu taky nějaké bonusy,“ říká starosta Šemnice Vladislav Tůma.

Lidé mají o anketu zájem

V Libavé se anketní místnost naplnila hned po otevření v 16:00. Věština z hlasujících si přála, aby se obec osamostatnila. Ze změn však měli rozporuplné pocity. „Jsem pro samostatnou obec, samozřejmě. Už chci, aby to konečně přišlo do civilu, aby armáda přestala ničit, co všechno za ta léta zničila. Budeme si moci konečně koupit baráky a obec bude konečně rozhodovat sama o sobě,“ řekl třiašedesátiletý Jan Hňátek.

Obyvatele újezdů čekají zásadní změny. Podle přednosty újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá Josefa Dřímaly si budou moci například po dokončení všech plánovaných změn konečně zvolit vlastní zastupitelestvo a starostu. To je dosud nahrazeno takzvaným občanským aktivem, za chod obcí v újezdu zodpovídá jeho přednosta. „Obyvatelé mají domy, ve kterých žijí, v pronájmu. Těší se, že si budou moci koupit pozemek nebo dům. Všechno dosud vlastní armáda,“ říká přednosta.

Zájem o svůj osud projevili dnes lidé i v ostatních vojenských újezdech, které by se měly v budoucnu zmenšit. Ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku se lidé do anketních místnosti dostavili hned po začátku hlasování. V újezdu Hradiště žije nyní 560 obyvatel roztroušených v malých osadách na okraji vojenského cvičiště. Podle přednosty újezdního úřadu Petra Vašíčka už během první půlhodiny přišly k anketním urnám desítky obyvatel.

První lidé dorazili k anketě také ve třech místech vojenského újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku. „Účast vypadá nadějně, lidé chodí do místností hned od začátku, myslím si, že informací o problematice mají dost,“ uvedl přednosta vojenského újezdu v Boleticích Karel Trněný. Ve třech osadách nyní žije 307 lidí.

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014. S novými hranicemi počítá v roce 2015, kdy by mohl být celý proces ukončen. Podle plánu resortu se například vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji zmenší o čtvrtinu dosavadní rozlohy.