Plzeň trápí špatné ovzduší

Plzeň – Stejně jako řadu dalších měst trápí smog a horší kvalita ovzduší také západočeskou Plzeň. Meteorologové upozorňují, že vzhledem k mrazivému počasí se situace patrně nezlepší ani v dalších dnech. Ordinace plicní ambulance místní fakultní nemocnice se plní lidmi, kteří mají vážné dýchací potíže. Řada z nich potřebuje hospitalizaci.

Vdechování smogu ohrožuje především seniory a děti. Způsobuje kašel, bolesti na hrudi a dušnost. Pro pacienty s astmatem, chronickým zánětem průdušek nebo cévními chorobami může znamenat vážné komplikace. „Smog celkově zvyšuje zánětlivou odpověď organismu, čímž dochází třeba ke zhoršování projevů aterosklerózy, k uzávěru cév, a v důsledku toho pak ke vzniku infarktu a mrtvic,“ informoval přednosta Kliniky TRN FN v Plzni Miloš Pešek.

Ve čtvrtek překračovaly naměřené hodnoty pro koncentrace polétavého prachu celý den stanovené limity více než dvojnásobně. Dnes byla situace o něco lepší. Nejvyšší hodnoty zjistili meteorologové v městské části Slovany. Ráno o půl osmé tady naměřili 94,6 µg /m3, povolený limit je 50.Vzhledem k aktuální předpovědi meteorologů se Plzeňanům neuleví ani v příštích dnech.

Odborník v oblasti vlivů životního prostředí na zdraví lidí Miroslav Šuta říká, že přispět k lepšímu stavu ovzduší může každý, například omezením řízení motorových vozidel. Plíce chrání před smogem také antioxidanty, odborníci proto radí zvýšit přísun ovoce a zeleniny a omezit fyzickou zátěž a pobyt venku na minimum.