V pražské zoo se narodilo tento týden už druhé žirafí mládě

Praha – Stádo žiraf Rotschildových v pražské zoo zaznamenalo tento týden hned dva přírůstky. Po samici Noře, která úspěšně porodila samičku Apolenu ve čtvrtek, přivedla v sobotu večer na svět další mládě samice Eliška. Novorozencem je sameček, jehož jméno bude teprve vybráno.

Porod trval asi dvě hodiny a proběhl hladce. Sameček se za necelou hodinu po něm postavil na nohy. Samice mládě také pečlivě očistila a to se brzy poprvé napilo matčina mléka.

Na internetu i na facebookovém profilu Zoo Praha bude zveřejněn videozáznam porodu. Jména žirafích mláďat vybírají chovatelé, v tomto případě ale bude moci rozhodnout veřejnost v hlasování na internetu. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka se rozhodne mezi třemi návrhy – Mojmír, Vincek a Arpád.

Samici Elišce je 16 let a porodila už pět mláďat. Otcem novorozeněte je chovný samec Johan, který se narodil v holandském Rhenu, do Zoo Praha však přišel v roce 2004 z francouzské Thoiry.

Žirafa Rothschildova je druhým nejvíce ohroženým poddruhem žirafy jen s několika sty členy. Všechny, které žijí ve volné přírodě, jsou v chráněných oblastech v Keni a Ugandě. V Česku je možné tento druh vidět v několika zoologických zahradách, kromě Prahy například také v Liberci, Ostravě nebo Dvoře Králové.