Budějovická radnice zatočila s nevýhodnou parkovací smlouvou

České Budějovice - Boj o to, kdo se bude starat o parkování, se strhl v Českých Budějovicích. Radnice se po dlouhém váhání rozhodla jednostranně ukončit smlouvu s pražskou firmou, která poplatky doteď vybírala. Kritici tvrdí, že šlo o tunelování veřejných prostředků a radnice tak ročně zbytečně přicházela o desítky milionů. Jednatel parkovací firmy ale odmítl, že by smlouva byla nevýhodná, a rozhodně se tak rychle vzdát nechce.

VINCI Park CZ, Parking Praha, Jihočeská parkovací - tak vypadal sled firem, na jehož konci byli lidé, kteří obsluhovali parkovací automaty a nasazovali botičky. Teď jich bude asi desítka bez práce. Vedení města se rozhodlo smlouvu vypovědět. „Je lepší smlouvu vypovědět a podstoupit třeba i riziko soudního sporu,“ míní radní Tomáš Bouzek (TOP 09). Podle něj byla smlouva pro město dlouhodobě nevýhodná. Jen zhruba polovina z 20 milionů, které lidé ročně naházeli do parkovacích automatů, se vrátila do městské kasy. Deset milionů brala soukromá firma. To ale odmítá ředitel firmy VINCI Park CZ Petr Smejkal. „Když odečteme náklady, je čistý zisk pouze zlomkem vybrané částky,“ tvrdí.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Místní podnikatelé před měsícem spočítali, že městská pokladna přišla minimálně o 60 milionů korun. „Je to klasický tunel veřejných rozpočtů,“ myslí si Karel Pražák ze Sdružení majitelů historických domů. I tyto hlasy přiměly radní k zásadnímu obratu. Dva týdny starý dodatek smlouvy, který městu nově zajišťoval více než polovinu z vybrané částky, okamžitě zrušili. Firmě dali sedm týdnů na to, aby město opustila. „Zítra výpověď podepíšu a odešlu,“ potvrdil primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Spor bude mít soudní dohru. Zástupci parkovací firmy VINCI Park CZ se s tímto výsledkem nechtějí smířit a hodlají město žalovat.

Parkovací systém začne nově spravovat dopravní podnik. Postupně ho připojí k vlastnímu dispečinku, který už hlídá podobné automaty na jízdenky. Výběrčí pošle do ulic v dubnu. Smlouvu zatím neuzavřeli. Podle dostupných informací vybrané miliony skončí v pokladně dopravce, radnice mu pak vyplatí nižší dotaci.