Severní Čechy byly bez vody, pražské Vysočany pod vodou

Praha/Teplice – Mrazy sice polevují, ale vodovodní potrubí nadále praskají. Kalamita nastala v Ústeckém a Libereckém kraji, kde se dopoledne ocitlo bez vody 15 tisíc lidí. Velká část z nich byla v Žatci a okolí, kde došlo k poruše v noci. Vodovod praskl i v Praze a zaplavil náměstí OSN ve Vysočanech i přilehlé ulice. V místě proto byla výrazně omezena doprava, Sokolovská ulice byla uzavřena. Lépe není ani na Moravě, v Jeseníku se situace s prasklým vodovodem ještě zkomplikovala, protože opraváři nemohou poruchu najít.

V severních Čechách praskají vodovodní trubky už druhý týden, havárií přitom neustále přibývá, jak zem promrzá stále hlouběji. I když mrazy už trochu polevily, rozsah havárií se stupňuje i nadále. Velmi vážná situace nastala v noci v Žatci, kde praskl vodovod zásobující 41 ulic i jednu sousední obec – celkem osm tisíc lidí. „Už se nám podařilo potrubí opravit a začali jsme ho napouštět, obnovení dodávek očekáváme okolo poledne,“ řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Na dva tisíce lidí se ocitlo na suchu v Liberci, přes tři tisíce na Mostecku a Teplicku.

V Jeseníku potom hledají technici už týden místa, kudy uniká voda z potrubí. Kvůli nánosům sněhu se ale často nemohou dostat ani k poklopům. Zatím objevili tři poruchy, k potrubí se ale musí probojovat přes zmrzlou půdu.

Havárii vodovodu se ale nevyhnula ani Praha, voda ráno zaplavila okolí vysočanského náměstí OSN. Technici poruchu odstranili před polednem. Zatím byla kvůli vodě uzavřena Sokolovská ulice a v okolí náměstí panovala komplikovaná dopravní situace. Další pražský vodovod praskl ráno na Vítězném náměstí v Dejvicích. Voda vytékala do podzemních garáží, jejímu průniku do sousední stanice metra se podařilo zabránit.

Od oteplení v příštích dnech přitom nelze očekávat rychlé zlepšení, spíše naopak. Rozmrzající půda se může hýbat, trubky proto mohou ve velkém praskat i nadále.