V Liberecké zoo odchovali surikaty

Liberec – Zoologická zahrada v Liberci se může chlubit úspěšným odchovem surikat. Populární drobné africké promykovité šelmy chovají v zoo od roku 2006. Mláďata se v Liberci od té doby narodila poprvé. Na svět přišla 24. ledna a v těchto dnech se zdá, že mají nejrizikovější období zdárně za sebou. Občas už se objeví i v prosklené expozici.

Matkou malých surikat je tříletá Pinkie, jejich otcem může být kterýkoliv ze tří čtyřletých samečků, které v zahradě chovají. Pohlaví mláďat zatím zoologové neznají. „Pokud se odchov podaří, mohou se návštěvníci těšit na křtiny, protože surikaty patří v Zoo Liberec mezi návštěvnicky nejoblíbenější zvířata,“ dodal mluvčí liberecké zoologické zahrady Ivan Langr.

Dvacetidenní mláďata váží necelých 100 gramů a zatím jim chybí charakteristické pruhy na zádech. Poslední dobou vylézají z nory čím dál častěji, nahřívají se pod červenou lampou nebo si spolu hrají a okusují se. „Ještě se pohybují nekoordinovaně…,“ prohlásila ošetřovatelka Šárka Glosová.

Surikata
Surikata

Zahrada surikaty chovala už dříve, a to v letech 1969 až 1974. Měla dva samce a dvě samičky. Roku 1974 však jeden ze samců uhynul a zbývající surikaty byly poslány do zoo v Tallinnu.

Surikaty

obývají suché savany, pouště a polopouště v jihoafrickém vnitrozemí. Pohybují se ve skupinách až tří desítek jedinců s přísnou sociální strukturou. V jejím čele stojí dominantní pár a pouze ten může mít mladé. Několik členů skupiny mívá strážní funkci. V době, kdy ostatní členové kolonie hledají potravu, dávají pozor na případné dravce. Hlídky stojí vzpřímené na vyvýšeninách nebo keřích, sledují okolí a v případě rizika vydávají štěkavé zvuky, kterými ostatní surikaty varují.


Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné