Strakonice nabírají dech na obří dudácký festival

Strakonice - Česko se připravuje na rekordní dudácký festival, jen počet účinkujících už v tuto chvíli překonal tisícovku, 22.- 26. srpna rozezvučí své měchy ve Strakonicích. I přes krizi se pořadatelům nakonec podařilo zajistit peníze na uspořádání přehlídky. Série koncertů, která má přilákat návštěvníky, začala dnes na jihu Čech. O únorový start koncertní série se postarali čeští dudáci.

Letošní 20. ročník se ponese ve znamení rekordů. V ulicích se objeví desítky souborů, v součtu více než tisíc účinkujících, polovinu z nich tvoří dudáci. „Máme v tuto chvíli přes 30 souborů, z toho 18 ze zahraničí,“ přiblížila ředitelka festivalu Eva Dresslerová. Už minulý ročník patřil k výjimečným do města zamířilo téměř 30 tisíc posluchačů, stejný počet návštěvníků očekávají ve Strakonicích i letos.

Jubilejní ročník spolyká 4,5 milionu korun. Příspěvek na jih Čech poprvé pošlou i bruselští úředníci. „Finance to samozřejmě chce, ale co je velmi důležité, že to oslovuje mladé lidi,“ prohlásil předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.

Švanda Dudák má ve Strakonicích své následovníky, právě z toho důvodu se pořádá festival právě v tomto městě. V dudácké tradici pokračují také děti, zájem o konkurz na místa v padesátičlenném folklorním souboru Prácheňáček byl mimořádný. „Přišlo nám přes 70 dětí, tak si myslím, že zájem je rozhodně vyšší než v minulých letech,“ říká vedoucí souboru Jaroslav Bašta.