Policie varuje: Oteplení výrazně narušilo vrstvu ledu na řekách

Ústí nad Labem – Oteplení posledních dnů výrazně narušilo vrstvu ledu, která během mrazů pokryla rybníky a řeky, v Ústeckém kraji proto policie začala led měřit. V Děčíně ledová krusta dokonce zastavila provoz na silnici. Pokud bude teplo i nadále, hrozí lokální povodně. Ledové zpravodajství naleznete na webu policie.

Tloušťku ledu kontrolují říční policisté na zhruba dvou desítkách míst, která jsou oblíbená mezi bruslaři. Přitom dopředu netuší, zda je led ještě udrží. „Používáme záchranné vesty a jištění pomocí lana,“ informuje Dušan Gittner z poříční oddělení policie.

Zatímco rybníky jsou zatím v pořádku, policisté důrazně nedoporučují vstupovat na hladinu Labe, přestože vrstva ledu je souvislá. Led je již tenký a po jeho prolomení navíc člověka strhne silný proud. „Voda je strašně studená a organismus člověka rychle ztrácí síly,“ varuje poříční policista Petr Hoskovský.

Led může způsobit povodně

Led na řekách je nebezpečný i z dalšího důvodu. Podle meteorologů může v příštích dnech především na menších tocích způsobit povodně. „Nalámané ledové kry vytvoří bariéru přes tok a nad tímto umělým ledovým jezem se zvýší hladina,“ vysvětluje meteorolog David Král.

V Děčíně stekla voda z tajícího sněhu na podchlazenou silnici, kde okamžitě namrzla. Magistrát hlavní přístupovou cestu do části Dolní Žleb úplně uzavřel. „Rozbíjíme ledy sbíječkami,“ říká mluvčí města Děčín Romana Silvarová. Oteplovat se bude také v dalších dnech. Bruslařská sezona podle meteorologů zřejmě končí.