Demonstranti proti MS v Bělorusku se sešli před špatnou Škodou

Praha – Asi desítka lidí z řad běloruské opozice dnes na Václavském náměstí v Praze protestovala proti tomu, že automobilka Škoda Auto je sponzorem hokejového mistrovství světa v Bělorusku, které se v této autoritářské zemi uskuteční v roce 2014. Demonstranti se sešli před sídlem společnosti Škoda Holding, která ale se Škodou Auto nemá nic společného. Český výrobce automobilů podporu režimu v tiskovém prohlášení odmítl.

„Rádi bychom upozornili na skutečnost, že v Bělorusku máme politické vězně a že Bělorusko je totalitní a nedemokratickou zemí. Takováto sportovní událost bude legitimizací běloruských úřadů a bude to využito (prezidentem Alexandrem) Lukašenkem k propagandě,“ řekl ČTK lídr demonstrace a běloruský disident Aleš Michalevič. Ten po útěku z vlasti získal v Česku politický azyl.

Organizátoři dnešní akce s názvem „Škoda podporuje diktaturu v Bělorusku“ chtějí, aby automobilka šampionát bojkotovala. S sebou měli účastníci transparenty v angličtině i češtině s nápisy „Škoda se chystá podporovat diktátora Lukašenka“ a „Svobodu pro politické vězně“.

„Zde sídlí jedna z organizací, které patří Škodě, části škodovácké korporace, a jsme v Praze, v hlavním městě České republiky, kde je pro nás jednodušší uspořádat shromáždění než v Plzni nebo Mladé Boleslavi,“ vysvětlil Michalevič důvod, proč se demonstrace uskutečnila na Václavském náměstí. Protestující ale nevěděli, že plzeňská Škoda v současné době díky společné minulosti sdílí s mladoboleslavskou automobilkou jen jméno.

Demonstrace proti Škodě na Václavském náměstí
Demonstrace proti Škodě na Václavském náměstí

Z někdejšího koncernu Škoda se v roce 1945 oddělily automobilové závody v Mladé Boleslavi nebo letecká továrna v Praze.

Tiskový mluvčí Škody Auto Evžen Krauskopf: Škoda svými sponzorskými aktivitami v souvislosti s MS v ledním hokeji zásadně nepodporuje konkrétní pořadatelskou zemi nebo její organizaci, pořádající toto mistrovství, ale mezinárodní hokejovou federaci IIHF v jejím celosvětovém angažmá v ledním hokeji, včetně vzdělávacích akcí a četných mezinárodních turnajů, které by bez sponzorských prostředků z mistrovství světa většinou ani nemohly být pořádány.


Automobilka Škoda Auto bude hlavním sponzorem mistrovství světa v ledním hokeji až do roku 2017. Hlavním partnerem hokejového šampionátu je od roku 1993, spolupracovat s IIHF začala ještě o rok dříve. Partnerství této automobilky s hokejem bylo dokonce zaneseno do Guinnessovy knihy světových rekordů jako nejdéle trvající spolupráce v historii sportovního sponzoringu.

Michalevič, který předloni v prosinci kandidoval v prezidentských volbách proti autokratovi Alexandru Lukašenkovi, byl těsně po vyhlášení volebních výsledků zatčen při mohutné protivládní demonstraci v Minsku. Propuštěn byl až poté, co podepsal závazek spolupráce s běloruskou tajnou policií KGB. Poté přes Polsko uprchl do Česka. V Bělorusku mu hrozil soud a až patnáctileté vězení.