Lipenské svahy praskají ve švech, zaplavily je tisíce lyžařů

Jižní Čechy – Lyžařské areály na Lipensku zažívají nejlepší víkend sezony. Čerstvý sníh, který tu napadl, a jarní prázdniny tam přilákaly lyžaře z Česka i Rakouska. Sjezdovky jsou plné a z devadesáti pěti procent mají obsazeno i hotely a penziony.

Ještě minulý víkend Česko sužovaly silné mrazy a návštěvnost lyžařských areálů byla slabá, i přesto, že na mnoha místech už jarní prázdniny propukly. Tento víkend ale na jihočeské svahy dorazily tisíce lyžařů z obou stran hranice. „Vytíženost areálu je slušná, máme tu asi tři tisíce lidí,“ potvrzuje Petr Dušek, ředitel Skiareálu Lipno. Na Lipně je 90 centimetrů sněhu, během neděle připadl další.

O zatím nejlepším týdnu sezony mluví také majitelé hotelů a penzionů. „Máme o deset procent více hostů než za loňský únor, líbí se jim hlavně výborně upravená bruslařská Lipenská magistrála,“ říká Kristina Štěrbová z Wellnes Hotelu Frymburk. Nárůst turistů na Lipensku potvrzuje i Martin Řezáč, majitel agentury monitorující cestovní ruch. „Mnozí lidé narychlo měnili své pobyty a ubytovali se tady na Lipensku, protože v místě, kam měli původně jet, byla sněhová kalamita,“ dodává.

Skvělé podmínky mají i areály za hranicemi v Rakousku, ty sem přilákaly desítky českých lyžařů. Nejvíc sněhu v regionu má Hochficht, kde je přes dva metry sněhu.