Zdravotně postižení na Karlovarsku se připravují na změnu

Hazlov/Mariánská (Chebsko) – Karlovarský kraj jako jeden z prvních začal s přeměnou obydlí pro lidi se zdravotním postižením, více než stovku klientů z domu Pata u Hazlova postupně přestěhuje do samostatných bytů a staveb. Integrace mentálně postižených lidí do běžného života má ale i své odpůrce.

Domov Pata vznikl v areálu bývalých kasáren sovětské armády nedaleko Hazlova na Chebsku. Dnes tu žije sto zdravotně handicapovaných lidí, většina z nich se o sebe neumí sama postarat. „Byli tady 17 let, někteří i celý život, systémově zneschopňováni,“ uvedl ředitel Domova Pata Hazlov Daniel Lindenberg. Kvůli plánovanému stěhování do bytů a domů se proto klienti postupně učí základní věci pro život v domácnosti. „Takže se učí prát, třídit prádlo, žehlit, připravovat jednoduchá jídla,“ dodal Daniel Lindenberg a klienti se přidávají: „Pračka mě baví, žehlení. Těšíme se.“

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Na jiný život se pomalu připravují i v největším krajské zařízení pro lidi se zdravotním postižením, v Mariánské žije 200 dívek a žen. „Těch úplně samostatných klientů je tu velice málo. Mají taková omezení, že je můžeme učit, jak chceme a půjde to velice těžce,“ prohlásil ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením Mariánská Pavel Novák a karlovarský psychiatr Karel Moravec doplnil: „Nemají jak zdravotně tělesně, tak zdravotně psychicky prakticky šanci se o sebe postarat.“

Kraj ale přesto domovy zrušit chce, podle vlastního rozboru tím klientům pomůže. „Ti lidé budou postupně rozmístěni po regionu. Budou se nakupovat pozemky a na nich stavět nové domečky, půjde se i do nějakých bytů,“ potvrdil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD). Náklady na přestěhování lidí z domu Pata vyjdou na nejméně 80 milionů korun, kraj peníze získá ze státních a evropských dotací. Pro ústav v Mariánské se o podpoře státu zatím jedná.

Stěhování klientů z domovů sociální péče je rozděleno na tři etapy. Začne ještě letos a skončí v roce 2015.