Praha omezuje MHD, skončí prodloužený víkendový provoz metra

Praha - Praha začne omezovat rozsah MHD, jako první přijde na řadu prodloužený víkendový provoz metra a navazujících spojů. Návrh dnes schválila rada města. Další rozsáhlejší škrty v MHD by měly nastat k 1. červnu. Magistrát si nyní nechává vypracovat analýzy a statistiky, jak celou síť MHD optimalizovat. Kvůli omezeným financím musí dopravní podnik hledat další úspory. Zastavil tak některé marketingové projekty a nebude letos nakupovat nové autobusy.

„V prodlouženém provozu byla nabízená dopravní kapacita využita minimálně, v průměru nedosahovala ani deseti procent. Je velmi neefektivní vozit vzduch,“ uvedl náměstek primátora Josef Nosek. Noční jízdní řády se změní od 4. března. Praha tak letos ušetří 40 milionů korun, za celý rok 55 milionů korun. Provoz metra a navazujících spojů prodloužila metropole před komunálními volbami v září roku 2010. Metro od té doby jezdí na všech třech linkách v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli o 50 až 60 minut déle, poslední souprava tak na trasu vyjíždí až kolem 01:00.

Další úspory by mohlo přinést prodloužení intervalů u některých spojů a odstranění duplicitních a nevyužívaných spojů. „Optimalizace celé sítě je koncepční záležitost, která vyžaduje spoustu času a práce,“ uvedl náměstek. Zdražování jízdného ale podle něj letos nehrozí. „To je až to poslední… Kdybysme nebyli schopni financovat provoz MHD, tak pak teprve bysme přistoupili k navýšení tarifů,“ doplnil. 

DPP dostane pouze peníze na prodloužení metra A z Dejvické do Motola

Ani tak ale nebudou úspory dostatečně velké. Pražskému dopravnímu podniku totiž letos na provoz chybí kolem 700 milionů korun, o které mu město snížilo dotaci v rámci plošných pětiprocentních škrtů. Podnik nemá dost peněz ani na investice. Od města dostane pouze peníze na výstavbu prodloužení metra A z Dejvické do Motola. Na nákup tramvají 15T Forcity si podnik půjčí formou směnky maximálně čtyři miliardy korun. Podnik začal také prověřovat smlouvy dodavateli, jejichž jméno bylo v médiích spojováno s podezřelými kontrakty.