Stráský nechce snižovat počty vodáků na Vltavě

České Budějovice - Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský by rád zachoval loňský limit pro splouvání Vltavy v úseku od Soumarského Mostu k mostu u Pěkné. Ten za odpovídajících podmínek činil 63 registrovaných plavidel za den. Návštěvní řád pro rok 2012 však počítá pouze s 28 plavidly. Správa parku nyní přišla s návrhem povolit vyplutí 50 lodím denně. Podle Stráského totiž není jisté, zda počet lodí nějakým způsobem negativně ovlivňuje vzácné živočichy ve Vltavě, naopak redukce počtu lodí by mohla brzy skončit úplným osiřením Teplé Vltavy. Vedení národního parku má na své straně místní představitele, jeho úmysl je ale trnem v oku aktivistům i některým vědcům.

Návrh vedení šumavské správy vyvolal velký odpor. Aktivisté, kteří usilují o intenzivní regulaci provozu na řece, tvrdí, že správa porušila své dřívější sliby. „Je to svévole a je to nerespektování českých zákonů,“ prohlásila Dagmar Kjučuková z Okrášlovacího spolku Zdíkov. Podle ochranářů žije ve splavovaném úseku Vltavy perlorodka, které může škodit vyšší frekvence plavidel na řece.

Dvacet lodí perlorodce neuškodí

Ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský však tvrdí, že není dokázáno, že by tomu tak bylo. „V řece se dříve splavovalo ve velkém množství dříví a to poškozovalo její břehy nebo dno určitě více než dnes lodě,“ uvedl Stráský.

Podle něj je sezonní limit 3 600 plavidel z loňského roku odpovídající. Oproti období před rokem 2005, kdy se začal provoz na Teplé Vltavě regulovat, je takřka nicotný, tehdy proplulo úsekem Soumarský Most - Pěkná 12 600 lodí za rok. „Loni jsme se v porovnání s rokem 2005 dostali na čtvrtinu. Zdá se mi, že existují síly, které chtějí splouvání Vltavy snad zlikvidovat,“ řekl ředitel. Dodal, že i přesto správa počítá s dalším snížením počtu lodí, byť ne tak výrazným, jak původně slíbila. „Řádově by to byla redukce o dvacet procent proti redukci o šedesát procent,“ shrnul Jan Stráský.

Vltava
Vltava

Jde i o evropské peníze

Kritici Stráského návrhu však tvrdí, že hrozí sankce i z Bruselu. Evropští úředníci by kvůli spoluvání Teplé Vltavy mohli zastavit dotace na některé české projekty. „Je otázkou, zda se nám vyplatí riskovat ztrátu těchto peněz,“ uvedl Pavel Kindlmann z centra pro výzkum biodiverzity.

Správa parku má ale podporu domácích úředníků a politiků, kteří by větší turistické vytížení oblasti Teplé Vltavy uvítali. „Jsem připraven podat informaci orgánům Evropské unie,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Návrh se zamlouvá také podnikatelům, kteří na turistice pod Soumarským Mostem vydělávají. Vodáků však kvůli regulaci rok od roku ubývá. „Horní úsek Vltavy je krásná řeka, a tak by byla nesmírná škoda, kdybychom o něj měli přijít,“ zdůraznil spolumajitel půjčovny lodí Ladislav Bláha.

Stráský vede správu NP rok

Expremiér Stráský je ve funkci šéfa šumavského národního parku rok, nastal pro něj proto čas k prvnímu bilancování. Je častým terčem kritiky ekologických aktivistů – i proto, že jeho hlavním úkolem při nástupu na místo ředitele byl boj s kůrovcem, vytvoření stabilního návštěvního řádu a hlavně příprava nového zákona o Šumavě. Ekologická hnutí mají přitom na všechny tyto otázky vyhraněný názor. Politici jsou naopak se Stráského prací spokojeni. „Myslím si, že v těch klíčových bodech si vedl velmi dobře, a já osobně i vedení kraje za jeho kroky stojíme a ztotožňujeme se s nimi,“ uvedl dnes jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

V šumavském národním parku podle Stráského vzniklo loni zhruba o třetinu méně ploch se smrkovými soušemi, méně ploch holin než v roce 2010 a bylo také vytěženo méně kůrovcového dřeva než loni. V roce 2010 bylo vytěženo 330 000 krychlových metrů kůrovcového dřeva, zatímco loni 233 000 krychlových metrů. Stráský tvrdí, že je to výsledek razantního zásahu proti kůrovci, který se uskutečnil loni na jaře.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky