Ve Zlíně padly další tresty za stošedesátimilionové daňové úniky

Zlín – Krajský soud ve Zlíně dnes uložil podmíněné tresty dalším dvěma mužům obžalovaným v kauze letitého daňového úniku za 158 milionů korun. Olomoucký vrchní soud ve věci loni v dubnu pravomocně potvrdil deseti lidem za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby také podmíněné tresty. Případ zbylých šesti obžalovaných, jež zlínský soud v únoru 2010 obžaloby zprostil, přikázal projednat znovu. Čtyři osoby však krajský soud dnes obžaloby zprostil i podruhé. Rozsudek není pravomocný.

Senát dnes uložil dva roky odložené na tři léta někdejšímu řediteli Finančního ředitelství v Brně Miroslavu Čáslavskému a roční trest se zkušební dobou na dvě léta i daňovému poradci Zdeňku Riglovi. Oba muže potrestal za nadržování, Čáslavského navíc za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle rozsudku Čáslavský předával Riglovi informace z vyšetřování podezření z daňového úniku, pomáhali jej představitelům dotčených stavebních firem vyvrátit a vyhnout se tak vyměření daně i trestnímu stíhání.

„Doplnili jsme dokazování ve směru, který naznačil vrchní soud. Nic nového v neprospěch obžalovaných se ale nezjistilo. Vrchní soud uváděl i námitky proti hodnocení důkazů u obžalovaných Čáslavského a Rigla. Soud je vázán právním názorem odvolacího soudu, a proto po zvážení všech důkazů akceptoval tyto námitky,“ vysvětlil změnu stanoviska krajského soudu předseda senátu Radomír Koudela. Kauzu opět posoudí vrchní soud, neboť státní zástupce se proti třem zprošťujícím verdiktům na místě odvolal.

Podle obžaloby v letech 2000 až 2002 tehdejší ředitel společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka nakoupil téměř 700 000 litrů lihu, který byl prý určen na výrobu kapalin do ostřikovačů Cinol. Líh ale údajně nebyl znehodnocen neboli denaturován, byl zřejmě využit na výrobu alkoholu bez odvedení spotřební daně. Dalajka jej prý po dohodě se spoluobžalovaným Milošem Nováčkem, který podle obžaloby vše organizoval, jako denaturovaný jen vykázal.

Podle obžaloby pak Nováček spolu se zástupci stavebních firem Moravostav, Stapo Morava a Zlínstav vyráběl doklady o fiktivní spotřebě Cinolu. Podle dokladů měl být spotřebován na stavbách například jako přísada do omítek. Podle soudů se však v případě brněnských firem Moravostav a Stapo Morava podařilo prokázat opak.

Bývalý předseda představenstva Moravostavu Miroslav Kvapil proto již dříve dostal tříletou podmínku a peněžitý trest dva miliony korun, stejný trest soudy uložily jeho někdejšímu zástupci Bohuslavu Šebkovi. Šéfovi Stapo Morava Jiřímu Podolskému soudy vyměřily 1,5 roku s odkladem na dvě léta a peněžitý trest milion korun. Podmíněné tresty na dva roky s odkladem na 2,5 roku dostali další tři a na rok se zkušební dobou 1,5 roku další čtyři zaměstnanci Moravostavu.

Obžalovaným hrozily mnohaleté tresty, soudy však s ohledem na délku trestního řízení ukládaly pouze podmínky. V případě firmy Zlínstav a jejích dvou představitelů Miroslava Abraháma a Pavla Molla zlínský soud dnes podruhé vynesl zprošťující verdikt. Stejně posoudil i jednání Nováčka. Podle Koudely nebylo prokázáno, že by se skutek stal. Podobně je tomu prý i u Dalajky. Muž vinu popíral od začátku, zproštění navrhl po doplnění důkazů i státní zástupce.