Dolní část Václavského náměstí bude od dubna bez aut

Praha – Dolní část Václavského náměstí bude od 2. dubna pěší zónou. Praha 1 uzavře ústí přilehlé Jindřišské ulice a řidičům znemožní průjezd k magistrále. V dolní části náměstí už tak nebudou moci ani parkovat. Dnes to oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Městská část si od změn slibuje zklidnění Václavského náměstí před jeho postupnou revitalizací.

Plán pěší zóny připravoval dopravní výbor první městské části zhruba půl roku. „Do budoucna chceme zajistit to, aby na náměstí přijížděla pouze vozidla pro zásobování, rezidentů či vozidla firem, které mají podzemní parkoviště,“ odůvodnil rozhodnutí radních Lomecký s tím, že počítá s nevolí některých řidičů, dotčených hoteliérů či provozovatelů taxislužby. 

I v letošním roce se bude konat akce Václavské náměstí bez aut. Řidiči se této lokalitě budou muset vyhnout pravidelně každou první neděli v měsíci. Projekt potrvá od března až do listopadu.


Pěší zóna povede od spodní neprůjezdné části Václavského náměstí až nad tramvajové koleje, které spojují Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Zavedení zóny si podle Lomeckého vyžádá jen jednoduchá dopravní opatření – osazení značek a v prvních dnech budou úsek kontrolovat policisté. Přestupky řidičů lze očekávat zejména u ústí Jindřišské ulice směrem k náměstí, kterým od dubna nebudou moci projet. Ve slepé ulici budou moci pouze zaparkovat. Z dolní části náměstí pak zmizí zaparkovaná auta a prostory budou sloužit chodcům. Obyvatelům tamních domů s parkovacími kartami radnice zajistí náhradní parkovací prostory.

Dopravu a zejména pak parkování hodlá Praha 1 usměrnit také na Malém náměstí u Staroměstské radnice. Auta by měla z této lokality zmizet, zatím ale ještě není jasné jak. Projekt dopravní výbor první městské části zatím připravuje.