Karlovy Vary se chtějí soudit s policií o budovy bývalých lázní

Karlovy Vary - Okresní soud v Karlových Varech zamítl návrh na předběžné opatření, kterým chtělo město znemožnit Policii ČR nakládat s budovami, kde léta sídlila. Nyní je chtěla prodat, protože se stěhuje do nových. Město tvrdí, že část z nich je jeho historickým majetkem, a podalo žalobu na určení vlastnictví. Do jednání mělo zablokovat nakládání s objekty předběžné opatření. Náměstek primátora Jaroslav Růžička (nez.) dnes řekl, že se město proti zamítnutí odvolá.

Soudní řízení týkající se určení vlastnického práva k nemovitostem v ulici I. P. Pavlova bylo zahájeno 15. února. Podle informace soudu od té doby běží lhůta 30 dnů, v níž se má žalovaná strana ke sporu vyjádřit. Město uplatňuje nárok na tři budovy ze šesti včetně pozemků a na jeden nezastavěný pozemek, uvedl Růžička. „Podat žalobu jsme se rozhodli poté, co jsme se dozvěděli o plánech policie budovy prodat. Žaloba je podaná na stát a Policii ČR jako jeho organizační složku,“ poznamenal Růžička.

Policie se budov nevzdá, spor musí rozhodnout soud

Zda bude mít zamítnutí předběžného opatření na spor vliv, to Růžička zatím neví. Podané žaloby se to podle něho nedotkne. Podotkl, že se město teď pokusí s krajským vedením policie dohodnout, aby přes zamítnutí předběžného opatření s budovami nijak nenakládalo. „V tomto sporu nám nejde o konfrontaci s policií a majetkový prospěch. Jestliže ale existuje možnost, že jde o historický majetek města, musíme takto postupovat. Jinak bychom mohli sami porušit zákon,“ dodal Růžička.

Karlovy Vary se chtějí soudit s policií o budovy bývalých lázní.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Mluvčí krajské policie Andrea Kávová sdělila, že policie nehodlá uznat historický nárok města na budovu, jíž stavěl stát pro československou policii ve 30. letech minulého století, ani na budovy sousední. „Bude tak věcí soudu, aby o sporu rozhodl,“ řekla. Policie podle ní věří, že se najde řešení odpovídající zákonům a že se vlivem vleklých soudních sporů nestane z budov na I. P. Pavlova soubor chátrajících staveb uprostřed města.

Podle Růžičky by mohlo zamítnutí předběžného opatření teoreticky znamenat, že může policie objekty prodat či pronajmout. „Budeme situaci sledovat a kdyby se tak mělo stát, upozorníme případného kupce na riziko, že soud může nakonec určit jako vlastníka město. Předpokládáme však, že při dobrých vztazích, jaké s policií máme, se to nestane,“ dodal.

V Karlových Varech se policisté stěhují do dvou nových objektů. Část z nich do objektu policejního ředitelství Karlovarského kraje v areálu Krajského  úřadu v Karlových Varech. Tato budova stála kolem 178 milionů korun. Další policisté se přesunuli do nového sídla obvodního oddělení, které vzniklo rekonstrukcí asi za 38 milionů korun ze zchátralého objektu bývalého kožního oddělení karlovarské nemocnice. Z prodeje objektů v ulici I. P. Pavlova chtěla policie uhradit část nákladů na obě stavby.