Obrazy ukradené z kostela našli kriminalisté v Polsku

Liberec - Policii se podařilo vypátrat 14 obrazů křížové cesty, které byly v závěru loňského roku ukradeny z kostela svatého Jošta v Pertolticích na Frýdlantsku. Klasicistní obrazy z konce 18. století se našly v Polsku poblíž státní hranice. Památka ale není celá, původní dobové dřevěné rámy se najít nepodařilo. Další podrobnosti o pachatelích a místě nálezu liberečtí kriminalisté zatím neuvedli, jejich polští kolegové totiž na případu stále pracují.

Obrazy z kostela zmizely mezi 25. a 29. prosincem. Policisté je vypátraly 2. února. Zatím ale nebyl nikdo obviněn. „Už prvotní operatovní informace byly, že by se nemuselo jednat o občany České republiky,“ řekl ČT kriminalista liberecké policie David Havel.

Dnes obrazy v Liberci převzal farář Vít Audy z frýdlantské římskokatolické farnosti. „Na místě je velké poděkování policistům obou republik,“ řekl při jejich převzetí. Do pertoltického kostela svatého Jošta se ale podle faráře obrazy v nejbližší době nevrátí. Nejprve totiž bude nutné pořídit nové rámy a také zajistit bezpečnost tak, aby se krádež už nemohla opakovat.

Jen pořízení kopie obrazů by podle památkářů přišlo na 350 až 500 tisíc korun. Na černém trhu by se zřejmě prodejní cena památky pohybovala od 350 tisíc korun výš. Kulturní a historická škoda, která jejich krádeží vznikla, je však podstatně vyšší a nelze ji přesně vyčíslit. Obrazy se podařilo najít a identifikovat i díky tomu, že je před časem zadokumentovali pracovníci Národního památkového útavu.

Vloupání do kostelů stejně jako krádeží starožitností a podobné kriminality v posledních letech ubývá. Policisté loni v Česku vyšetřovali 157 takových případů a objasnili pětinu, začátkem 90. let bylo krádeží sedmkrát víc. „Umělecké předměty nejsou křovinořezy ani motorové pily, jsou to díla, která musí mít nejen svého pachatele, ale i svého kupce,“ podotkl Havel.