Varování horské služby: Turisté v Krkonoších stále více riskují

Špindlerův Mlýn – Krkonošská horská služba eviduje nezvykle mnoho případů pohřešovaných. Osob, které při horských túrách či běžkařských výpravách přecení počasí i vlastní schopnosti, přibylo nejvíce v uplynulých dnech – za poslední týden hned čtyři. Od začátku roku přitom záchranáři podnikli hned 13 pátracích akcí.

Jedním z případů nerozvážného chování, které musela horská služba v tomto týdnu řešit, byla večerní výprava hned dvou skupin běžkařů poblíž Špindlerova Mlýna. Navzdory špatnému počasí se turisté vydali směrem k Luční boudě, kam dorazili téměř za soumraku. Zdejší personál je poté poslal nejkratší cestou zpět do Špindlerova Mlýna. Záchranáři je nakonec v údolí Bílého Labe našli promrzlé a vyčerpané. „Byli bez vybavení, bez světel, jen tak nalehko,“ dodal domovník blízké chalupy Pavel Strieblik.

Na nerozvážné výpravy turistů už začínají reagovat i zástupci ubytovacích služeb a v některých horských boudách už mají hosté předem oznamovat na recepci a poradit se ohledně trasy i aktuálního počasí. „Nejsou to žádný velehory, ale jsou zrádný a lidi jsou nezodpovědný. Jak chodí ve městě na procházku do parku, tak si stejně vyrazí na hory a pak se diví,“ dodává Strieblik.

Pro jiného běžkaře koncem minulého týdne skončil výlet mimo značenou trasu tragicky. Zemřel po třicetimetrovém pádu ze srázu uprostřed nepřístupného terénu.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody