Plzeňský kraj nemá jasno o výpovědích ve školství

Plzeňský kraj – Čtyřiašedesát ředitelů středních škol, dětských domovů nebo uměleckých škol v Plzeňském kraji končí ve funkci. Kraj, jako jejich zřizovatel, vypisuje na tyto vedoucí pozice výběrová řízení. Tvrdí, že se jen řídí novým školským zákonem. Podle ministerstva ale není takové plošné odvolávání nutné.

Nejednoznačný výklad – tak hodnotí zřizovatelé škol, tedy kraje, města a obce, novelu školského zákona, podle které se musí každých šest let vypsat výběrové řízení na post ředitele školských zařízení. Plzeňský kraj novelu vyhodnotil tak, že všem ředitelům, kteří jsou teď ve funkci déle než šest let, rozdal výpovědi. „Postupujeme podle novely školského zákona, podle nějž končí výkon práce ředitele školy, který je ve své funkci šest a více let, 31. červencem letošního roku,“ potvrdila mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Odvolat ředitele dvou základních škol v Nýrsku, nebo ne? To řešili zastupitelé už od ledna a získat jednoznačnou odpověď nebylo jednoduché. „V podstatě nám přímý nadřízený v oblasti školství tvrdil, že se výběrové řízení musí uskutečnit. Jeho nadřízený orgán, kterým je ministerstvo školství, však tvrdí pravý opak. My se proto řídíme rozhodnutím ministerstva školství,“ uvedl starosta Nýrska Miloslav Rubáš (ODS).

A další příklad - město Strážov na Klatovsku je zřizovatelem jedné základní školy, kde je ředitel déle než šest let. Vedení města ale neví, zda ho má odvolat, nebo ne. „Vzhledem k nejednotnosti výkladu nejsme zatím rozhodnuti, jestli konkurs ve Strážově vyhlašovat budeme, nebo nebudeme,“ prohlásil starosta Strážova Josef Rousek (nez.).

Mluvčí ministerstva školství Radek Melichar ale má jasno: „Zřizovatelé podle tohoto zákona nejsou povinni vyhlašovat konkursy na místa ředitelů škol a školských zařízení, pokud to nenavrhne buď Česká školní inspekce, nebo školská rada.“

Jednoznačný výklad k novele školského zákona je navíc ke stažení na internetových stránkách ministerstva školství.