V Libavé probíhá výcvik vojáků před odletem do Afghánistánu

Libavá - Ve vojenském prostoru Libavá cvičí příslušníci 4. jednotky výcvikového a poradního týmu. Jde o závěrečné cvičení před jejich odletem do Afghánistánu do provincie Wardak, kde budou půl roku působit. Jejich úkol zní jasně: cvičit, školit a pomáhat s plánováním, velením a řízením pěší jednotky Afghánské národní armády tak, aby zvýšili její operační schopnosti.

Ve vojenském prostoru Libavá v těchto dnech probíhá cvičení týmu, který bude nasazen do Afghánistánu na konci března. „V ploše mám mentorovací tým, který mentoruje četu afghánských vojáků během ostré bojové operace. V současné době si můj tým povolal minometnou palbu a čekáme na vrtulníky, které by měly můj tým dostat zpět na základnu,“ okomentoval průběh cvičení velitel 4. jednotky výcvikového a poradního týmu Martin Botík.

Jak dále uvedl, námětem cvičení je momentálně zabezpečit vyvýšenou plochu, ze které by afghánská četa a mentorovací tým měl kontrolovat a ovládat cestu, po které by měl projet logistický konvoj. Vychází se přitom ze situace v provincii Wardak, kde budou od konce března vojáci půl roku působit.

Vojenský výcvikPříprava týmu začala již v srpnu loňského roku a v lednu letošního roku byla jednotka certifikována ve výcvikovém středisku Hohenfels v Německu. „Tato certifikace je garancí toho, že jsme schopni plnit úkoly v Afghánistánu,“ uvedl velitel jednotky. 


Afghánistán sužuje korupce, špatná situace ve zdravotnictví a téměř zdecimované soukromé podnikání. Řada mladých mužů proto míří do armády za jistým výdělkem. Jsou ale nezkušení, často neumí číst a psát. Podle posledních informací bezpečnostních expertů je navíc mezi vojáky až 14 procent sympatizantů s Tálibánem. „Počítá se i s tímhle rizikem. Protože jsme dohromady s Afgháncema, tak v noci například nebudeme spát všichni, ale hlídáme se sami navzájem,“ řekl ČT mentor 4. jednotky Jiří H.

Čeští vojáci by měli těm afghánským být především schopni poradit a pomoci během bojových operací. „Mentorovací tým plní celou řadu úkolů, jedním z těch úkolů je v případě potřeby povolat leteckou nebo dělostřeleckou podporu,“ uvedl velitel. Mentorovací četa by měla být schopna mimo jiné zabezpečit přepravu zraněných vojáků zpět na základnu.

  • Afghánský voják
    Afghánský voják autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Afghánský voják
    Afghánský voják autor: Bela Szandelszky, zdroj: AP/ČTK

Vojáci prošli i kurzy první pomoci. Někteří vojáci absolvovali speciální kurz Combat Lifesaver (CLS). Díky tomuto kurzu jsou vojáci schopni rozšířené první pomoci, jsou schopni zastavit tepenné krvácení, intubace apod. Vojáků v týmu je 38, do počtu 54 byla jednotka doplněna odborníky z celé armády. V sestavě jsou letečtí návodčí z Čáslavi nebo například odborníci z dělostřelecké brigády z vojenského prostoru Jince. Do afghánské provincie Wardak odlétají na začátku dubna. Jako vůbec první mentorovací tým budou mít k dispozici také nové armádní pušky BREN.

Video Reportáž Jana Plachého a Terezy Stárkové
video

Reportáž Jana Plachého a Terezy Stárkové

Reportáž Jana Plachého a Terezy Stárkové

NU 23.02.2012

Vstup Evy Knajblové