Dobrovského tunely a okruh v Brně se otevřou v září

Brno - Dobrovského tunely a velký městský okruh v Brně se po zdlouhavých komplikacích otevřou letos v září. Při prohlídce stavby to dnes slíbil ministr dopravy Pavel Dobeš. Při své návštěvě Brna se zajímal i o takzvanou žabovřeskou radiálu. Podle Dobeše ministerstvo stavbu podporuje, vyčlenilo už 68 milionů korun na výkup pozemků. Dalších 42 milionů korun je určeno na přípravu stavby kolem Tomkova náměstí v Brně. Kromě Brna se ministr se svou delegací podívá v Jihomoravském kraji i do Znojma, kde bude řešit například městský okruh a modernizaci železnice do Brna.

„V září budou otevřeny Dobrovského tunely a bude na ně navazovat svitavská radiála,“ potvrdil Dobeš. Stavbu tunelů, kterým se říká i Královopolské, provázela řada komplikací, aktivisté se léta soudili o dopad na okolí tunelů, hlučnost a život obyvatel v blízkosti stavby. Loni na podzim se aktivisté domluvili s Ředitelstvím silnic a dálnic a stavba tak pokračuje.

Výstavbu tunelů na podzim ohrozily i zprávy z ministerstva dopravy, podle nichž neměly být dokončeny příští rok, ale až v roce 2014. Ministerstvo ale koncem září potvrdilo, že nově schválený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nakonec počítá s 1,143 miliardy korun na dostavbu Dobrovského tunelů na letošní konec léta.

Ministerská návštěva se zajímala i o železniční dopravu, například o modernizaci trati z Brna do Přerova mezi lety 2014 a 2020. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška hejtmanství ministra požádalo, aby prosazoval Brno a Břeclav mezi významné železniční uzly Evropské unie.