Obcím chybí peníze na opravy silnic

Nerestce (Písecko) - Obcím chybí peníze na opravy vlastních silnic. Často nedokážou sehnat podíl na spolufinancování ani v případě, kdy dostanou dotaci. Například v Nerestcích na Písecku se jedná pouze o padesátimetrový úsek, který je však v natolik vážném havarijním stavu, že silnici za pár měsíců nebude zřejmě možné vůbec používat.

Akutně totiž hrozí, že se celý svah, kterým silnice vede, sesune do potoka.  Nestabilní je od povodní v roce 2002 a situace je stále horší. „Každý má strach, že se to utrhne,“ říká místní obyvatel Jaromír Kovář.

Je to časovaná bomba

Před několika lety byl na krajnici metr trávy a řada patníků. V současnosti už nahoře zbyly jen tři, ostatní kvádry se zhroutily k vodě. „Opravdu je to časovaná bomba, protože se jednou stane, že tady třeba spadne popelářský vůz, a co potom,“ varuje starosta Vladimír Macoun. Silnice je klíčová pro hasiče nebo sanitky. Ve svahu se nachází i telefonní kabel, naklání se také sloupy elektrického vedení.

Obec má na opravu sice přislíbenou dotaci, jenže ta pokryje jenom 70 procent nákladů. „Náš rozpočet je milion a půl a máme milion sto tisíc spoluúčast. Tak jak to máme financovat?“ ptá se oprávněně starosta Macoun.

Také nedalekým Mirovicím, ačkoliv jsou výrazně větší než Nerestce, chybí finance na opravu vlastních silnic. „Je to stejný problém pro všechny obce. Projekty stojí okolo sta až dvou set tisíc, výběrové řízení okolo padesáti šedesáti tisíc a pokud nevyjde dotace, tak jsou to vyhozené peníze,“ říká starosta Zdeněk Bárta.

Vhodným řešením nebývá ani úvěr. Konkrétně v případě Nerestců by obec musela splácet přesně tolik, kolik každoročně investuje do obnovy. Takže by utratila peníze, které nutně potřebuje na jiné projekty.