Obce často doplácejí na spory o církevních resitucích

Pardubice - Kvůli vleklým sporům o navracení církevního majetku se řada měst a obcí dostává do absurdních situací. Kromě toho, že konflikt brzdí jejich rozvoj, požaduje po nich stát nájemné za užívání blokovaných pozemků. Jedná se třeba o školy nebo školky. Konkrétně například v Horní Jelení, Sezemici nebo Býšti na Pardubicku.

Pozemky v Horním Jelení, jejichž rozloha je asi 1,6 hektaru, historicky patřily církvi. Vleklé spory o církevní majetek teď znemožňují další rozvoj města. Na pozemcích by mohlo vyrůst až dvacet rodinných domů. Starosta Horního Jelení Petr Tupec (ODS) nepochybuje, že by se zájemci o nové bydlení nenašli.

V Sezemicích na blokovaných parcelách kdysi postavili školu, školku i hřiště. Co bude dál, nevědí. „Vyplacení v ceně stavebního pozemků, což je dnes řádově v Sezemicích mezi 1 600 - 1 800 Kč za metr, je pro nás likvidační,“ tvrdí starosta Sezemic Bohuslav Kopecký (nez.).

Podobně jsou na tom v Býšti. Škola i školka stojí na někdejším církevním pozemku. Obec tu dokonce platí nájem. „Museli jsme přistavět druhé oddělení mateřské školy. V té chvíli jsme museli požádat úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je v tuto chvíli majitelem pozemku, o souhlas, ale v té chvíli nám vyměřil nájemné ve výši jedenácti tisíc korun,“ říká starosta Býště Ladislav Mlateček (nez.). Doufá, že právě pozemky pod školami se nakonec vyřeší bezúplatným převodem.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka