Obleva zvedla hladiny, záplavy hrozí hlavně Libereckému kraji

Praha - Hladiny řek kvůli odtávání sněhu a ledovým krám na některých místech republiky stouply. Záplavy hrozí podle hydrometeorologů během následujících hodin zejména na Českolipsku v Libereckém kraji. Problémy jsou ale i jinde, třeba ve vesničce Mydlovary na severním Plzeňsku způsobily nahromaděné kry rozlití Úterského potoka. V následujících hodinách mohou hladiny ještě stoupat, meteorologové ale čekají, že po nočním ochlazení se bude během neděle situace zklidňovat.

Potíže působí to, že na horách je velké množství sněhu, který při současných relativně vysokých teplotách rychle taje, což zvyšuje hladiny některých řek. Teplo také uvolňuje led a kry mohou v řekách tvořit bariéry, takže voda se rozlévá po okolí.

Liberecký kraj žádá kvůli problémům na Jizeře o pomoc záchranný útvar hasičů z Hlučína. S likvidací ledových bariér má pomoci jejich těžká technika. V Sytové a v Rakousích se nahromadily kry až do výše tří metrů a na jejich odstranění technika Povodí Labe nestačí. Do ohrožené oblasti míří průzkumníci útvaru, posoudí situaci na místě a rozhodnou o případném nasazení těžké speciální techniky.

Na Jizeře se vlivem oteplení uvolnily kry a daly se do pohybu. V Železném Brodě se masa ledu zastavila o stavidla na jezu, ta ale nápor nevydržela a část povolila. Díky tomu se dala masa do pohybu a voda tam klesá. Problémy jsou ale kvůli krám na jezu v Dolní Sytové. V této oblasti voda zaplavila pět objektů, převážně rekreačních. Hasiči odtud na lodičce evakuovali čtyři lidi, nikdo však nebyl v žádném velkém nebezpečí. Povodí Labe plánuje během dne nasadit techniku a kry odstranit.

Voda způsobila problémy také na Českolipsku. V Pertolticích už v pátek večer zaplavila voda z polí i místní komunikaci. Zatím tam ale byly zaplavené jen zahrady, garáže a sklepy. V Pertolticích a také v nedalekém Brništi rozváželi v noci hasiči k nejohroženějším domům pytle s pískem. „Voda v Panenském potoce už pomalu klesá, stále ale platí třetí povodňový stupeň, lidé jsou ale v bezpečí, zaplavené jsou jen sklepy a zahrady,“ řekl starosta Brniště Ivan Pastorek.

V Libereckém kraji přestalo v noci pršet a situace se postupně zklidňuje. Teploty se ale pohybují nad bodem mrazu a sníh bude dál odtávat. Zem je promrzlá a voda se nevsakuje a hlavně menší potoky nestačí vodu odvádět.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí

Na Olomoucku, Vysočině a Plzeňsku je podobná situace

Průtok řeky Třebůvky v Lošticích na Šumpersku také blokují ledové kry. V noci na dnešek tam její hladina dosáhla třetího povodňového stupně. Voda se místy vylila do zahrad, potvrdila dispečerka Povodí Moravy. „Vlivem tání se v Lošticích nahromadily ledy. Na místo jsme vyslali techniky, zasahují tam i hasiči,“ dodala. V Olomouckém kraji vzrostla i hladina Moravské Sázavy, v Lupěném na Šumpersku platí první povodňový stupeň.

Podle mluvčího krajských hasičů Zdeňka Hošáka jeho kolegové dnes zasahovali hned na několika místech v kraji. Uvolňovali z vodních toků ledové bariéry a pomáhali lidem, kterým zatopila sklepy voda stékající z polí, a to například v Bouzově a obci Libivá.

V Olomouckém kraji se zvedla hladina i Moravské Sázavy, v Lupěném na Šumpersku proto platí první povodňový stupeň. „Prvního povodňového stupně dopoledne dosáhla i řeka Morava v Moravičanech,“ potvrdil dispečer Povodí Moravy. Podle mluvčího krajských hasičů Zdeňka Hošáka jeho kolegové dnes zasahovali také v Mohelnici, kde voda zaplavila část místní cesty, odstraňovali ledové kry u obce Jedlí poblíž Zábřehu a zřícenou dřevenou lávku přes řeku Třebůvku v Lošticích. Podle hydrometeorologů budou v následujících hodinách v regionu hladiny řek kolísat.

Odpoledne se situace zhoršila na Vysočině, na řece Svratce v Dalečíně na Žďársku začal kolem druhé hodiny odpolední platit třetí povodňový stupeň. Vodohospodáři rozbíjejí kry na Svratce v Unčíně a v Dalečíně, řekla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. S uvolněním toků ucpaných ledem na území Vysočiny od rána pomáhají hasiči. Ledové kry se posouvají po tocích a o jejich pohybu jsou podle Slámové průběžně informovány obce. „Ale v tuto chvíli ani pro následující hodiny nemáme hlášeny problémy, které by měly ohrozit obyvatele,“ uvedla.

Nahromaděné kry rozlily Úterský potok ve vesničce Mydlovary na severním Plzeňsku. Ledové překážky od rána bránily průtoku vody a hrozilo zaplavení obce. Dva bagry celé odpoledne rozbíjely led. Zbylých 120 metrů masivního úseku museli hasiči odstřelit. Podařilo se to před 18:00, voda protéká. Na toku v obci byly tři hromady ledu. Na spodní hromadu ker nasadili hasiči kráčející bagr, tu se podařilo rozebrat. Další byla pod mostem, kde pracovalo těžké rypadlo. Hasičům se ale kvůli těžkému terénu, bahnu i množství ker nedařilo uvolnit zbylý zhruba 120metrový úsek, a proto připravili jeho odstřel. Masivní blok ledu ležel od mostu proti proudu.