Česká beseda na Plzeňsku by se měla prodat

Bílovec (Novojičínsko) - Radnice v Bílovci na Novojičínsku řeší, co s historickou budovou České besedy. Z objektu se nedávno odstěhovala školní jídelna s družinou a prostory tak zůstaly prázdné. Město budovu nabízí k prodeji. Podle opozice ale radní s definitivním řešením příliš otálí.

Česká beseda z roku 1931 bývala v době svého otevření centrem českého spolkového života v jinak sudetském Bílovci. Po válce zabrala budovu základní škola, která v ní zřídila jídelnu a družinu. Ty se ale nedávno odstěhovaly a historický objekt je prázdný. Radnice jej nabízí k prodeji, požaduje nejméně šest milionů korun. „Nejvhodnější se nám jeví vybudování ubytovacích kapacit, které v našem městě chybí, popřípadě nějaký gastronomický provoz,“ podotkl starosta Bílovce Petr Klimek.

Někteří chtějí besedu zbourat a postavit tam supermarket

Další osud historické budovy se v Bílovci řeší už minimálně šest let. Přihlásili se tři zájemci, radnice je buď odmítla, anebo z projektu sami vycouvali. Plán prvního zájemce, budovu zbourat a postavit supermarket, zastupitelé kvůli protestům nepřijali. Další odstoupil kvůli nepřiznané dotaci a vloni radní odmítli kvůli nízké ceně třetího, který chtěl v budově otevřít železářství. Bývalá starostka Sylva Kováčiková tvrdí, že radnice s prodejem objektu příliš otálí. Údržba prázdné budovy bude stát zhruba 20 tisíc korun ročně.
 
„Půl roku nebo tři čtvrtě roku po rozhodnutí zastupitelstva se vůbec nic neděje a já to považuju za velmi špatné,“ řekla zastupitelka Bílovce Sylva Kováčiková. Radní si kladou podmínku, že zájemce musí zachovat vnější vzhled budovy. Historikové by budovu raději využili pro kulturní účely. Na rekonstrukci za desítky milionů korun ale radnice nemá peníze. Pokud by objekt neprodala, zvažuje přestavbu na byty pro seniory, a to jenom v případě, že získá dotaci.

Video Reportáž  Ivy Kubankové a Michala Poláška
video

Reportáž Ivy Kubankové a Michala Poláška