Šumava chce otevřít tři nové přechody do Bavorského lesa

Vimperk - Správa Národního parku Šumava chce otevřít tři nové hraniční přechody pro turisty do Bavorského lesa. Měly by se nacházet mezi Železnou Rudou na Klatovsku a Bučinou na Prachaticku. Přesnější místa, kde by přechody měly protínat hranice, ale zatím náměstek ředitele šumavského parku Jiří Mánek specifikovat nechtěl. Na území Národního parku Šumava je nyní 11 hraničních přechodů pro pěší nebo cyklisty.

„Mělo by se jednat o stezky pro pěší, ale v některých případech možná i pro cyklisty,“ uvedl Mánek. Je podle něj velmi pravděpodobné, že turisté by mohli nové přechody využívat už v nadcházející sezoně. Dodal, že mají sloužit k většímu propojení české a bavorské strany Šumavy.

Zástupci šumavských obcí většinou tento krok vítají. „Přilákalo by to do regionu více turistů. A každý takový počin hodnotím pozitivně,“ uvedl například starosta Kvildy Václav Vostradovský. Propojení Šumavy s Bavorským lesem vidí v určitých souvislostech pozitivně i Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Návštěvníci by si podle něj mohli na německé straně Šumavy prohlédnout výsledky toho, když se příroda 30 let vyvíjí bez lidského zásahu.

„Ovšem otevření hraničních přechodů bychom nevítali, pokud by negativně ovlivnilo existenci tetřeva hlušce, který se v některých lokalitách mezi Šumavou a Bavorským lesem hojně vyskytuje,“ upozornil Bláha. Tetřev může v Česku žít samostatně pouze na Šumavě, ale potřebuje k tomu minimální přítomnost lidí. „Proto můžeme plánované nové přechody na Šumavě objektivně zhodnotit až ve chvíli, kdy budeme vědět, kde se přesně mají nacházet,“ uvedl Bláha.