Kontroverzní olomoucký Prior projde rekonstrukcí

Olomouc - Olomoucký Prior končí. Kontroverzní stavbu v historickém centru města totiž čeká rozsáhlá a nákladná rekonstrukce. Kvůli opravám musí budovu do zítřka opustit majitelé i provozovatelé jednotlivých obchodů. Samotné úpravy, díky kterým se objekt změní v moderní nákupní galerii, začnou prvního března. Budova by se měla zákazníkům znovu otevřít v listopadu. Po rekonstrukci najdou lidé v Prioru stejný sortiment, na jaký byli zvyklí.

Budova Prioru v Olomouci od samého počátku patřila kvůli své podobě k nejkontroverznějším stavbám v historickém jádru města. Objekt vznikal ve dvou etapách. První zákazníci sem vkročili v listopadu roku 1982. „Historie obchodních domů Prior je spjatá s pozdními padesátými lety. Tehdy se začaly budovat velkokapacitní – pozdějšími slovy takzvané velkosortimentní obchodní domy, s jejichž stavbami se počítalo v každém městě, které mělo více než 30 000 obyvatel,“ uvedl historik umění Jakub Potůček.

Po téměř třiceti letech se teď Prior veřejnosti uzavřel. Jeho majitelé totiž začnou s plánovanou rekonstrukcí objektu. Díky ní se změní nejen vnitřek budovy, ale také její exteriér a nejbližší okolí. „Nová fasáda bude moderní, železobetonová se sklem,“ prozradil ředitel obchodního domu Dušan Hric.

Kvůli opravám opustili Prior všichni prodejci. Majitelé obchodního domu plánovali opravu Prioru už dříve. Kvůli stížnostem některých obyvatel města se do ní ale nemohli pustit. „Já si myslím, že v dnešní době je vše jasné, že víme, které pozemky jsou města a které pozemky jsou vlastníka obchodního domu,“ vyjádřil se náměstek primátora Martin Major.