V Brodku se rodí první zvon pro katedrálu sv. Víta

Brodek u Přerova – Ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova dnes rodina Dytrychových odlévá první zvon pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě. Zvon se jménem Dominik, dosáhne váhy jedné tuny a do zvonice katedrály se dostane už na jaře. Jako první tak doplní tři prázdná místa po původních zvonech, za války rekvírovaných. Ve stejné dílně v příštích dnech odborníci dokončí také další dva zvony nazvané Ježíš a Panna Marie. V katedrále by se měly poprvé rozeznít v polovině května při 450. výročí pražského arcibiskupství.

Přípravy na výrobu zvonu v Brodku trvaly několik měsíců. Všechny tři nové zvony se budou vyrábět právě ve zdejší zvonařské dílně. Zvon Dominik bude největší z nich. Ve výběrovém řízení na výrobu zvonu zvítězila zvonařská rodina Dytrychových. O výrobě zvonů pro katedrálu sv. Víta hovoří jako o životním díle.

Podmínkou výběrového řízení, kterého se rodina zúčastnila, bylo určení tónů původních zvonů a navržení tónů zvonů nových. Dytrychovi jako jediní tóny zvonů určili správně, a proto byli k jejich výrobě vybráni. Základní tóny se určují podle tzv. Barthelmesovy ladičky, na základě těchto tónů se navrhnou nové, uvedla spoluautorka zvonu Leticie Vránová - Dytrychová. Zvon Dominik bude mít tón G1. Výzdoba zvonu souvisí s jeho pojmenováním podle sv. Dominika. Na zvonu bude zaznamenáno také místo, letopočet a jména dárců, kteří na výrobu zvonu přispěli. Zmíněno bude i jméno kardinála Dominika Duky, který se o doplnění nových zvonů ve věži katedrály zasloužil.

Forma je vyrobena z jílovité hlíny, do které se přidávají různé příměsi jako například koudel, plevy ječmene, ale přilévá se také pivo. Celá forma je tedy z přírodních materiálů. Skládá se ze tří částí, jejich výroba trvá dva až tři měsíce. Každá část formy se před litím rozdělí a středová část se vyjme. Do středové části se pak nalévá zvonařský bronz. Asi 1 500 kg zvonařského bronzu se v pecích roztaví za dvě a půl hodiny, pak se jím vyplní připravená forma. Chladnutí zvonu bude trvat přibližně deset až dvanáct dní.

Video Reportáž Radky Štědré
video

Reportáž Radky Štědré

Samotné odlévání dnes provázelo velké napětí. Při práci slévačů, kteří ze dvou pecí odlévali zvonařský bronz do formy zvonu, zněla dílnou tichá modlitba. Po dokončení lití dokonce nechyběly slzy v očích zvonařů. „Doufám a myslím si, že to proběhlo v pořádku. Nedýchám a nemůžu mluvit, ale je to krásný pocit. Je to vrchol samotného procesu, který je relativně krátký, trvá zhruba 15 minut. Všichni mají svůj úkol a jeden spoléhá na druhého. Teď už budeme čekat až vychladne,“ uvedla zvonařka Leticie Vránová - Dytrychová. 

Odlévání zvonu přihlížel i děkan metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze Jiří Svoboda. „Byl bych rád, aby tento zvon, který bude v katedrále, která je nejen mně, ale i moha lidem velice drahá, zvonil a zvěstoval boží chválu a pokoj lidem dobré vůle,“ podotkl děkan.