Po srážce s kamionem se převrátil vlak, 7 lidí je zraněno

Podbořany (Lounsko) – Srážka rychlíku s kamionem na přejezdu v Kašticích u Podbořan na Lounsku si vyžádala zranění sedmi lidí, jeden cestující byl zraněn těžce. Řídicí vůz motorové soupravy se po střetu převrátil na bok. Proč k nehodě došlo, zjišťují policisté a Drážní inspekce, přejezd, kde se stala, je zabezpečen výstražnými světly. Podle některých svědků i železniční správy byla světla před nehodou v provozu, řidič kamionu ale tvrdí, že nefungovala. Železniční provoz na plzeňsko-žatecké trati je přerušen, v úseku Podbořany–Žatec musí cestující přestupovat do náhradních autobusů.

Po srážce s kamionem bylo ve vlaku zraněno sedm lidí, šest utrpělo lehčí poranění, jeden těžké poranění hrudníku, se kterým musel být letecky tranportován do nemocnice. Ve vozech byly v době srážky asi dvě desítky cestujících, doplnil mluvčí ČD Radek Joklík. Při nehodě vznikla škoda nejenom na zdraví, ale také na majetku, celkově osmimilionová. Nejvážněji poškozen byl vlak, oprava dvou vozů bude stát šest milionů. Další milion činí škoda na kamionu a stejně vysoká je škoda na kolejích, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Převrácený vlak a zničený návěs kamionu po nehodě na přejezdu.
Převrácený vlak a zničený návěs kamionu po nehodě na přejezdu.
Více fotek
  • Převrácený vlak a zničený návěs kamionu po nehodě na přejezdu. autor: Jan Beránek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3344/334363.jpg
  • Řídicí vůz motorového rychlíku se po nehodě převrátil na bok. autor: Jan Beránek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3344/334366.jpg
  • Po srážce s kamionem se převrátil vlak zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3346/334540.jpg
  • Po srážce s kamionem se převrátil vlak zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3346/334538.jpg
  • Po srážce s kamionem se převrátil vlak zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3346/334537.jpg

Otázka pro vyšetřovatele: Svítila světla?

Nehoda se stala ve čtvrt na tři odpoledne u kaštické zastávky na křížení jednokolejné trati spojující západní a severovýchodní Čechy se silnicí třetí třídy, která vede z Vysokých Třebušic do Pšova. Vlak sestavený z řídícího vozu a motorového vozu mířil z Mostu do Plzně, jízdu však ukončil v návěsu kamionu. Jak se automobil ocitl před vlakem, není zcela jisté. Jeho řidič přesvědčeně tvrdí, že byla výstražná světla zhasnutá. „Kdyby světla svítila, tak jsem na přejezd nevjížděl, to je samo s sebou. Ta světla nesvítila,“ řekl řidič Milan Měkuta. Ani to by ho však nezbavilo části odpovědnosti – silniční zákon vyžaduje, aby se řidič rozhlédl vždy, když vjíždí na přejezd.

Správa železniční dopravní cesty, které zabezpečovací zařížení patří, ale tvrdí opak – světla byla v době nehody v provozu. „Vypadá to na pochybení řidiče kamionu,“ prohlásil územní vrchní inspektor SŽDC Miroslav Mareš. Jak to bylo ve skutečnosti, zjišťují policisté a Drážní inspekce. V úvahu připadá také možnost, že světla sice fungovala, ale řidič je neviděl kvůli prudkému slunečnímu svitu.

Zraněné odvezly sanitky a vrtulník, zbytek cestujících autobus

Zatímco příčiny nehody zatím nejsou zcela jasné, následky jsou obzvlášť zřejmé. Po srážce první vůz soupravy vykolejil a převrátil se na bok. Zraněno v něm bylo sedm lidí, pro které přijely sanitky, zasahoval i vrtulník záchranné služby, který do nemocnice přepravil nejvážněji zraněného cestujícího. Nezraněné cestující poté z místa odvezl autobus.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Výluka, kterou nehoda způsobila, se týká především rychlíkové linky Plzeň – Most, protože regionální doprava v úseku z Podbořan do Žatce vůbec nejezdí. České dráhy předpokládají, že budou muset nasazovat náhradní autobusy až do rána. Mluvčí drah upozornil na možná zpoždění související s výlukou.