Kvůli oblevě hrozí pády lavin

Jeseník – Výlety v Jeseníkách mohou být nebezpečné. S oteplením a odtáváním sněhu začaly hrozit laviny. Horská služba proto zvýšila hodnocení lavinového nebezpečí na třetí stupeň pětistupňové škály, který znamená značné nebezpečí. Třetí stupeň platí také v Krkonoších, tam je však vyhlášen už od února.

Jeseničtí horoslužebníci zvýšili hodnocení rizika lavin kvůli oteplení. Mokrý tající sníh je podle nich nestabilní. „Je velká obleva a pršelo i na nejvýše položených místech. Sníh je nyní mokrý, hrozí nebezpečí základových lavin, masa by se mohla na podkladě utrhnout,“ uvedl náčelník horské služby Michal Klimeš.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí bude v Jeseníkách platit, dokud se neochladí. Podle předpovědí by to mohlo být brzy, o víkendu má na horách opět mrznout.

Třetí lavinový stupeň považují odborníci za nejzrádnější situaci. V rámci pětistupňové škály nepůsobí příliš hrozivě, avšak túry podle horoslužebníků ve skutečnosti vyžadují zkušené posouzení přesahující běžné zkušenosti. Ve výjimečných případech může případný sesuv samovolných lavin ohrozit i označené frekventované cesty, jde především o trasu výstupu či sjezdu při túře.