Vlaky v Podbořanech opět jezdí, výstražné zařízení funguje

Podbořany (Lounsko) – Následky nehody na přejezdu v Kašticích u Podbořan na Lounsku se podařilo hasičům nad ránem odstranit, vlaky na rychlíkové lince z Plzně do Mostu tak opět jezdí bez omezení. Drážní inspekce nadále pokračuje ve vyšetřování nehody, už se jí však podařilo odpovědět na klíčovou otázku, zda fungovala výstražná světelná signalizace. Řidič kamionu, který před rychlík vjel, tvrdil, že světla nesvítila. Drážní inspetoři však dnes zjistili, že signalizace byla v době nehody v provozu.

Řidič kamionu byl po srážce zcela přesvědčen, že byla světelná signalizace v době, kdy na přejezd vjel, vypnutá. „Kdyby světla svítila, tak jsem na přejezd nevjížděl, to je samo s sebou,“ řekl. Bezprostředně po nehodě však výstražná signalizace fungovala a zůstávala zapnuta po celou dobu záchranných prací. Nyní Drážní inspekce zjistila, že tomu tak bylo i před srážkou. „V době nehody byla v činnosti, což potvrdil i záznam ze záznamového zařízení přejezdu,“ uvedl mluvčí inspektorů Martin Drápal.

Při srážce motorového rychlíku s kamionem se ve středu odpoledne zranilo sedm lidí, šest lehce a jeden středně těžce – všichni byli ve vlaku, který narazil do návěsu kamionu a jeden jeho vůz se převrátil. Řidič v tahači, který byl v době srážky už za kolejemi, vyvázl bez újmy na zdraví. Celkem ve dvouvozovém rychlíku cestovalo 27 lidí.

Nehoda dost možná stála České dráhy poměrně moderní řídicí vůz. Po nehodě vykolejil a převrátil se na bok, předběžný odhad škody na vlaku činí šest milionů korun. Vozy řady Bftn (dříve 943) nakoupily dráhy v roce 1997, jeden tehdy stál deset milionů.

Hasiči na místo celé středeční odpoledne stahovali těžkou techniku, která nejprve rozebrala zdemolovaný návěs, potom přijel nehodový vlak, aby vrátil převrácený řídicí vůz a vykolejený motorový vůz rychlíku na koleje. Nyní se souprava s poškozenými vozy vrací do plzeňského depa. Provoz na trati byl obnoven ve 3:15. Po trati na rozhraní čtyř krajů jezdí jen rychlíky, osobní vlaky v úseku Podbořany – Žatec Ústecký kraj neobjednává.