Brněnský drak na rok opustí své místo

Brno - Symbol jihomoravské metropole, brněnský drak, zmizel z průjezdu Staré radnice. Nejde ale o krádež, ani nějakou záhadu, čeká ho prostě vyčištění a oprava. Během ní dostane nové zuby a drápy. O přítomnosti tohoto vypreparovaného krokodýla nilského, k němuž se vztahuje i místní pověst, jsou v Brně písemné záznamy už ze 16.století. Stěhování draka bylo vynuceno plánovanými opravami statiky radnice. Zpět na původní místo by se měl vrátit za rok.

 

Krokodýl byl zavěšen u stropu průchodu na řetězech. Údajně z nich byl naposledy svěšen před 40 lety. „V podstatě nevíme, v jakém je krokodýl stavu. Je to dosti náročný úkol,“ poznamenal stavbyvedoucí Roman Šudák. „Draka tvoří jen vypreparovaná krokodýlí kůže, která nemá uvnitř kostru, jak je to běžné u preparovaných zvířat dnes. Je pouze vyplněná,“ doplnila mluvčí muzea Eva Pánková.

Řemeslníci, kteří dnes dvě stě kilogramů těžkého krokodýla stěhovali, jej nejprve obalili do polystyrénu a molitanu a umístili do dřevěné bedny, vyzvednuté ke stropu na speciálním přepravním vozíku. Na něm byl vyvezen z radnice a velmi opatrně přeložen na nákladní auto, které jej odvezlo na Zelný trh do budovy Moravského zemského muzea.

  • Transport brněnského draka
    Transport brněnského draka autor: Šefr Igor, zdroj: ČTK
  • Transport brněnského draka
    Transport brněnského draka autor: Šefr Igor, zdroj: ČTK

Na Zelném trhu bude v nejbližších dnech v péči pracovníků zoologického oddělení, kteří se starají o jeho pravidelnou údržbu. „Očistí se, pak se mu dá lak, kůže se zakonzervuje konzervačním prostředkem a vymění se mu nějaký zub,“ upřesnil preparátor Tomáš Kučera z moravského muzea. Po těchto operacích bude krokodýl zavěšen do foyeru Ditrichštejnského paláce, v němž muzeum sídlí. Tam vyčká na opravení radnice.

Krokodýl je podle Brňanů vedle vily Tugendhat a kasemat na Špilberku jedním ze symbolů moravské metropole. Chodí se na něj dívat zástupy lidí, zahrál si ve hře Černá madona a turisté si mohou koupit i keramiku s jeho podobiznou.

Stará radnice bude kvůli rekonstrukci uzavřena jeden rok

Starou radnici, jejíž budování začalo ve 13. století, čekají v nadcházejících měsících opravy narušené statiky. Radnice, jedna z nejstarších světských staveb v centru Brna, zůstane kvůli tomu celý rok uzavřená. Lidé se tak nepodívají například na vyhlídkovou věž. Práce přijdou asi na 20 milionů korun.

Draka zabil nehašeným vápnem tovaryš

Legenda o brněnském drakovi je jednou z nejznámějších moravských pověstí. Vypráví o tom, že žil ve Svratce v okolí Brna, kde ohrožoval tamní obyvatele i jejich hospodářství. Zabil jej tovaryš, který do volské kůže zašil nehašené vápno. Drak jej sežral a když se napil vody praskl. Méně známá verze ovšem vypráví, že pošel, když sežral Líšňačku, tedy obyvatelku Líšně.

Pověst má ale i střízlivější verzi. Kůži krokodýla prý před 400 lety brněnské radnici věnoval arcivévoda Matyáš.